Odd Wivestad

The information on registered seafarers is not in all cases complete. As new sources are studied, information on engagements and medals etc. will be added to some of the already registered seafarers.

Date of birth

June 3, 1921

Date of death

May 10, 1973

Parents

Kolbjørn Olav Wivestad og Judith Wivestad

Gender

Male

Nationality

Norway flaggNorway

Birthplace

Nøtterøy

County

Vestfold

Enlistment district

Rank

Fenrik i Den Norske MarineKadett 3. klasse

Other

  • Londonregisteret:

    Registernummer under krigen: London 47825.

    Privat arkiv avgitt til Stiftelsen Arkivet:

    Odd Wivestad dro på hvalfangst september 1939 sammen med far Kolbjørn Olav Wivestad.
    Hvalbåten (ukjent) de var på gikk senere til Storbritannia hvor de meldte seg til tjeneste i Sjøforsvaret.

    Odd var kadett (Sub-Lieutenant graduate) på Britannia Royal Naval College, Dartmouth, England. (sjøkrigsskole). 
    Studietid: 15/8-1941 – 1/10-1944 avbrutt av sjøtjenester og kurs.

    Var påmønstret HMS RODNEY, skipet tjenestegjorde denne perioden hovedsakelig i Middelhavet.

    Odd Wivestad var påmønstret HMS ROSE under dets krigsulykke.

    Etter krigen:

    - Sjef/nestkommanderende på flere norske fregatter og jagere:

    KNM BERGEN Fra ? til 10.2.1947. Jager
    KNM OSLO 10.2.1947 – 1.10.1947. Flotilje signaloffiser. Jager. Se bilder ved heising norsk kommando.
    KNM TROMSØ 1.6.1957 – 2.10.1957. Nestkommanderende. Fregatt.
    KNM TRONDHEIM 3.10.1957 – 20.2.1958. Nestkommanderende. Jager.
    KNM ARENDAL 24.2.1958 – 1.10.1958. Sjef. Fregatt. 
    KNM GARM 20.6.1960 – til ? Sjef. Fregatt.
    KNM HAUGESUND 9.8.1965 – 17.12.1965. Sjef. Fregatt.
    KNM HAAKON VII 3.1.1966 – 20.6.1966. Sjef.
    KONGESKIPET NORGE, påmønstret 20.6.1970 som sjef. Virket permanent som sjef i perioden 1.11.1970 - 4.4.1973.

    Tilleggsopplysninger:
    - I England i 1945 og 1946 og 1950 til 1952 ved oppbygging av norsk marine etter krigen og overtagelse av marinefartøy fra Storbritannia.
    - Diverse sjøtjenester og tjenester på land 1948 – 1957.
    - Sjef Sambandsskolen i Horten 1.10.1958 - 15.6.1960.
    - Sjef Våpenskolesenteret KNM Tordenskiold, Bergen fra 1.1.1962
    - Tjeneste HM Keiseren av Etiopia 9.8.1963 – 9.8.1965 Sjef marinebase Massawa, Etiopia. 
    - Sjef Ramsund Orlogsstasjon. 1966 – 1970.

    Odd Wivestad var fra august 1965 sjef på fregatten KNM HAUGESUND. Høsten 1965 besøkte KNM HAUGESUND daværende sovjetstat Polen. Skipet gikk til havnebyen Gedynia og ankom i oktober. Fra der ble Wivestad sammen med annet mannskap fløyet til Warszawa for offisiell mottagelse og det ble arrangert blant annet kranspålegging på den ukjente soldats grav. Mannskapet ble så fløyet tilbake til Gedynia for flere samlinger. Se "bilder" for fotografi fra besøket i Polen.

    Rulleblad fra Londonarkivet:

    Før Wivestad ble antatt i marinen, hadde han sivil utdannelse middelskole og 19 måneders fartstid.

    Se "dokumenter" for mer informasjon om tjenestetid i den norske marine.

    Sources

    RA/S-2081/F/Fe/Fea/L0118

    Privat arkiv avgitt til Stiftelsen Arkivet

    Londonarkivet ved Marinemuseet i Horten