Theodor Svensen Økland

The information on registered seafarers is not in all cases complete. As new sources are studied, information on engagements and medals etc. will be added to some of the already registered seafarers.

Date of birth

July 11, 1914

Parents

Gregorius og Marie Økland

Gender

Male

Nationality

Norway flaggNorway

Birthplace

Valestrand

Place of living

Auklandshavn, Hordaland

County

Hordaland/Bergen
  • Ex gratia-arkivet:

    Registernummer under krigen: London 19669, NY 22870.

    Flyktning fra Valestrand. Ankom til London den 23. oktober 1941.

    Fra Nortrashipflåtens Skyttere 1941 til 1946:
    Skytter nr. 214: Økland, Theodor. Født 11.7.1914 i Valestrand.

    Yrke: Skibstømmermann - fartstid ca. 80 måneder.

    Flyktet fra Norge med M/B NORA I med 18.personer ombord, av de en kvinne og et barn.

    Antatt i marinen den 6.11.1941  og ble utdannet til skytter i Dumbarton, Scotland.

    Senere gjorde han tjeneste som skytter på følgende norske handelsskip:
    D/S LEIKANGER fra 12.1.1942 til fartøyet ble torpedert kl.1055 mandag den 27.juli 1942. 18 mann mistet livet uder forliset og bare 13 ble reddet.
    Var deretter ombord i:
    M/S KARMT fra 17.9.1942 til 7.12.1942.
    Oså dette skipet holdt på å bli torpedert av en undevannsbåt som hadde kamuflert seg som en livbåt under seil. Takket være skarp utkikk og hurtig manøver inngikk man torpedoen.
    Videre var han ombord i D/S LYSEFJORD fra 4.1.1943 til skipet ble torpedert 1.4.1943. 4 av mannskapet omkom.
    Økland forsatte å seile tross hard påkjenninger, og var ombord i M/S BAJAMAR fra 3.5.1943 til 30.9.1943.
    D/S LILLEMOR fra 1.12.1943 til 31.3.1944.
    M/T POLYCASTLE fra 26.4.1944 til 22.8.1944.
    M/S ROALD AMUNDSEN fra 22.9.1944 til 5.1.1945.

    Dimittert fra marinen på Garnes ved Bergen den 10.august 1945.

    For sin innsats for Norge under den annen verdenskrig ble han ble tildelt Krigsmedaljen, Deltakermedaljen og Haakon den VII`s 70 års medalje.

    Sources

     RA/S-3545/G/Gg

    Nortrashipflåtens Skyttere 1941 til 1946