D/S Grado (LJOS)

Other names
ex Louis Mercier, ex Andreas Gerakis, ex Thermidor, ex Albergallus, ex War Forest
Call sign
LJOS
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway
Home port

Shipyard

Name
Build year
1918
Yard number
359
Month of delivery
desember

Maritime inquiries 1940 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 11.5.1943
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
3.082
Net tonnage:
1.842
Deadweight:
5.115

Engine

Propulsion:
Engine size:
NHK 160
Speed:
9,25 knop

Dimensions

Length:
331.0'
Beam:
46.7'
Draft:
23.1'
  • HISTORIKK:
    v/H.Larsson-Fedde.

    12/1918: The Shipping Controller (Morel Ltd) London, UK. - WAR FOREST
    1919: Soc. du Pacifique, Bordeaux, Frankrike - ALBERGALLUS
    1924: Cie. Nationale de Nav., Bordeaux, Frankrike - THERMIDOR
    2/1926: N. Gerakis, Cephlonia, Hellas - ANDREAS GERAKIS
    1927: Union Minimer et Mar. (Soc. de Nav. Les Armateurs Francaise) Bordeaux - LOUIS MERCIER
    1930: Union Industrielle & Mar. Soc. Francaise d'Arm) Bordeaux - LOUIS MERCIER                              
    1937: D/S A/S Iris (Hans Fr. Grann) Oslo - GRADO
    5/1943: Torpedert og senket den 11/5 av tysk ubåt U 402 (Korvettenkapitän Freiherr Siegfried von Forstener) i Atlanterhavet i pos. N 40.30', W 32.30' på reise fra Halifax til Ipswich med tømmer.

    Minnehallen i Stavern skriver:

    Helge Kjell Viggo Hanssen var ombord på GRADO og kom syk i land i London hvor han døde 3. mars 1942.

    Se også:
    https://www.uboat.net/allies/merchants/ship/2916.html
    http://www.warsailors.com/singleships/grado.html

    Shipwreck location

    Latitude: 40.5
    Longitude: -32.5