Flytende hvalkokeri D/S Hektoria

Other names
ex Medic
Call sign
WQBF - LJCM
Shipping company
Nationality
Great Britain flaggGreat Britain
Home port

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 12.9.1942
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
13.797
Net tonnage:
9.564
Deadweight:
15.300

Engine

Propulsion:
Quadruple 4 cyl.
Engine size:
NHK 893
Speed:
10 knop

Dimensions

Length:
550.2'
Beam:
63.3'
Draft:
47.9'
  • HISTORIKK:
    v/H.Larsson-Fedde

    1898: Oceanic Stm. Nav. Co. Ltd (Ismay, Imrie & Co) Liverpool, U.K. - MEDIC
    1912: Oceanic Stm. Nav. Co. Ltd (White Star Line) Liverpool, U.K. - MEDIC
    8/1928: A/S Hektor (N. Bugge) Tønsberg - HEKTORIA
    9/1932: Hektoria Ltd., London, U.K. - HEKTORIA
    9/1942: Torpedert 12/9  i konvoi ON 127 først av tysk ubåt U 211 ( Korvettenkapiän Karl Hause ) og deretter av tysk ubåt U 608 ( Kapitänleutnant Rolf Struckmeier ). Sank i pos. N 48.55', W 33.38'.
    1 person omkom.

    Shipwreck location

    Latitude: 48.90111
    Longitude: -33.6333