D/S Inger Elisabeth

Other names
ex Cissy
Call sign
LCGL - LBFP
Class
DNV1A1
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway
Home port

Shipyard

Name
Build year
1920
Yard number
94
Month of delivery
September

Maritime inquiries 1940 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 15.9.1942
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
2.166
Net tonnage:
1.298
Deadweight:
3.950

Engine

Speed:
9 knop

Dimensions

Length:
289.5'
Beam:
44.2'
Draft:
19.4'
  • HISTORIKK: 
    v/H.Larsson-Fedde.

    9/1920: A/S Cissy (Torp & Wiese) Bergen - CISSY
    7/1927: A/S Cissy (Chr. B.Torp) Bergen - CISSY
    1929: A/S Sjøfart (Sverre Sturlung) Bergen - CISSY
    1936: A/S Sjøfart (Lauritz Pettersen) Bergen - CISSY
    7/1938: A/S Sjøfart (Jacob Kjøde A/S) Bergen - CISS
    1939: A/S Inger (Jacob Kjøde A/S) Bergen - INGER ELISABETH
    9/1942: Torpedert og senket 15/9-42 av tysk ubåt U 517 (Kapitänleutnant Paul Härtwig) i pos.
    N 49.48', W 60.06'-ved Cape Rossier, St. Lawrencebukta.
    3 personer omkom.

    Minnehallen i Stavern skriver:
    9/1942: Var INGER ELISABETH på reise fra Sydney N. S. til Port Alfred med 3.500 tonn kull. Ble torpedert 15. september 1942 av tysk U-517 ( Kapitänleutnant Paul Härtwig ) bare fire-fem n. mil av land ved Cape Rossier i St. Lawrencebukta i pos. N 48.49 og W 60.06. Skipet la seg sterkt over, men det lyktes likevel å få satt ut en livbåt og en lettbåt. Disse fikk fisket opp de av mannskapet som hadde hoppet til sjøs. Skipet gikk ned på fem minutter, og de overlevende kunne ro til land. To nordmenn og en ire omkom.

    De norske som omkom:
    Henrik Johan Knag               - Maskinist
    Einar Nordal Brune               - Matros  

    Maskineri:
    Trippel dampmaskin, 3 sylindere diam. 22"-35"-61".
    Bygget ved Trondheims mek. Verksted, Trondheim.
    Kjeler bygget ved Akers mek. Verksted, Oslo.

    Se også:
    https://uboat.net/allies/merchants/ship/2171.html
    http://www.warsailors.com/singleships/ingerelisabeth.html

    Shipwreck location

    Latitude: 48.816667
    Longitude: -60.1