D/S Ingerfire

Other names
ex Alexandra
Call sign
LCOX - LDMJ
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway
Home port
Enlistment district

Shipyard

Name
Build year
1905
Yard number
327
Month of delivery
November

Maritime inquiries 1940 - 1945

Tonnage

Gross tonnage:
3.835
Net tonnage:
2.367
Deadweight:
6.200

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 339
Speed:
9

Dimensions

Length:
345.8'
Beam:
49.6'
Draft:
25.5'
  • HISTORIKK:
    v/H.Larsson-Fedde.

    11/1905: Taylor & Sanderson S. S. Co. Ltd., Sunderland, UK - ALEXANDRA
    1917: Woolston S. S. Co. Ltd (S. Instone & Co) Sunderland, UK - ALEXANDRA
    1921: S. Instone & Co. Ltd., Sunderland, UK - ALEXANDRA
    1923: A/S Inger (Jacob Kjøde A/S) Bergen - INGERFIRE
    4/1943: Torpedert den 11/4-43 og synker i Nord-Atlanteren på reise fra Halifax til Barrow.
    8 personer omkom.

    Minnehallen i Stavern skriver:

    D/S INGERFIRE var på reise i ballast fra Storbritannia til Halifax, men mistet konvoien i stormfullt vær. INGERFIRE lå alene da hun 11. april 1943 ble torpedert av tysk U-571 (Korvettenkapitän Helmut Mölmann)  i posisjon 51 48 N og 42 30 W. (Tysk U-båt U-613 (Korvettenkapitän Helmut Köppe) har registrert senkingen av INGERFIRE). Ble truffet av to torpedoer. Livbåtene var såvidt huket løs av taljene da den tredje torpedoen traff. Den ene livbåten kantret, og den andre fikk en flåte over seg og ble fylt med vann. INGERFIRE reiste seg til værs og sank så hurtig at alle om bord måtte hoppe i sjøen. Flåten ble lempet klar av livbåten, og begge båtene ble fortøyd i den. Folk i sjøen ble fisket opp, de fleste mer eller mindre skadet. Til slutt var 28 mann i sikkerhet. Neste morgen kom en ubåt opp langs siden og spurte etter navn og andre data. En jager ble oppmerksom på livbåtene, og sammen med en korvett plukket de opp de 28 overlevende. Åtte mann omkom.

    De norske som omkom med INGERFIRE:

    Ole Stornes                                        - Matros
    Alf Birger Solheim                               - Matros
    Einar Larsen                                       - Fyrbøter
    Knut Magne Knutsen                           - Kokk
    Davy Nikolay Gullhav                          - Matros
    Kristian Sverre Jacobsen Forum           - Lemper

    Se også:
    https://uboat.net/allies/merchants/ship/2858.html
    http://www.warsailors.com/singleships/ingerfire.html

    Shipwreck location

    Latitude: 51.8
    Longitude: -42.3