D/S Ingrid

Other names
ex Great Falls, ex Haiti
Call sign
LJBV
Class
DNV1A1
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway
Home port

Shipyard

Name
Build year
1920
Yard number
1863
Month of delivery
April

Maritime inquiries 1940 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Ran aground, 19.1.1942
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
2.606
Net tonnage:
1.612
Deadweight:
4.145

Engine

Propulsion:
Engine size:
NHK 341
Speed:
10 knop

Dimensions

Length:
251.0'
Beam:
43.6'
Draft:
26.2'
  • HISTORIKK:
    v/H.Larsson-Fedde

    4/1920: United States Shipping Board, New York, USA - GREAT FALLS
    1921: Omdøpt - HAITI
    1928: Ocean Dominion Steam Ship Corp., New York, USA - HAITI 
    1934: American Caribbean Line Inc., New York, USA - HAITI
    1/1936: A/S I. A. Hamres Rederi (Ingrid Hamre) Oslo - INGRID
    1940: Tatt over av Nortraship.
    19.1.1942: Forliste ved Grean Tircem Hebridene i pos. N 56.32,' W 06.56 på reise fra Tyne til Hampton Roads.

    Maskineri:
    Trippel dampmaskin - 3 sylindere diam. 21"-35"-40".  
    Maskineri bygget ved Mc Dougall, Duluth S. B. Co. Duluth.
    Kjeler samme.

    Se også:
    http://www.warsailors.com/singleships/ingrid.html

    Shipwreck location

    Latitude: 56.533333
    Longitude: -6.933333