M/S Maloja

Other names
ex Danwood
Call sign
LCKJ
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway
Home port

Shipyard

Name
Build year
1930
Yard number
255
Month of delivery
august

Maritime inquiries 1940 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 8.11.1942
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
6.400
Net tonnage:
3.764
Deadweight:
9.400

Engine

Propulsion:
Atlas
Engine size:
BHK
Speed:
10,25 knop

Dimensions

Length:
386.6'
Beam:
60.2'
Draft:
25.6'
  • HISTORIKK:
    v/H.Larsson-Fedde.

    8/1930: A/S Danwood (Danchert Smith) Oslo - DANWOOD
    1935: Statens Skipsfond (Lauritz Kloster) Oslo - DANWOOD
    1936: Skips A/S Avanti (Tschudi & Eitzen) Oslo - MALOJA
    11/1942: Forlot sydgående konvoi 29. oktober 1942 og satte kurs for Takoradi lastet med 1.000 tonn kull og 87 fly. Ble torpedert 8. november 1942 av tysk U-128 (Korvettenkapitän Ulrich Heyse) i pos. N 11.58, W 27.08'. Var på reise fra Mersey, U.K. med kull. 3 personer ble drept og flere skadet. Alle båtene kom vel på vannet og var klar av MALOJA da neste torpedo sprengte hele akterskipet i lufta. Skipet ville ikke synke og ubåten kom opp på motsatt side av båtene og la vraket under ild. MALOJA sank i flammer. De overlevende ble tatt opp neste dag og ført inn til Freetown.

    De norske som omkom med MALOJA:

    Anfinn Rønning                                - Hvalfanger/matros
    Arne Trygve Paulsen                         - Maskinist
    Jacob Ingolf Eugen Gulbrandsen        - Elektriker

    Maskineri:
    Dieselmotorer 2 stk. 2 takt enkeltvirkende - 2 x 8 sylindere - diam. 420 mm.
    A/B Atlas diesel, Stockholm, Sverige.

    Se også:
    https://www.uboat.net/allies/merchants/ship/2394.html
    http://www.warsailors.com/singleships/maloja.html

    Shipwreck location

    Latitude: 11.966667
    Longitude: -27.133333