M/S Ringwood

Other names
ex Beljanne
Call sign
LCEL
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway
Home port
Enlistment district

Shipyard

Name
Build year
1926
Yard number
1015
Month of delivery
August

Maritime inquiries 1940 - 1945

Other

Tonnage

Gross tonnage:
7.203
Net tonnage:
4.23
Deadweight:
10.282

Engine

Propulsion:
Sulzer
Engine size:
BHK 2700

Dimensions

Length:
414.4'
Beam:
67.1'
Draft:
26.1'
  • HISTORIKK:
    v/H.Larsson-Fedde.

    08/1926: Rederi Belpareil A/S V/ Christian Smith, Oslo - BELJEANNE
    10/1935: Belships Comp. Ltd. Skibs A/S v/ Chr. Smith, Oslo - BELJEANNE
    10/1937: Skips A/S Ringwood v/ Olav Ringdal, Oslo - RINGWOOD
    10/1940: Kapret 14. oktober 1940 av tysk raider ORION, i pos. N 05.29', E 159.42' på reise fra Shanghai til Pleasant Islands i ballast. Skipet ble senket av tysk mannskap med en sprengladning etter at skipet var grundig ransaket og plyndret. Den norske besetningen ble overført til ORION. (Kilde: Nortraships flåte 1. Hegland).

    Se også:
    http://www.warsailors.com/raidervictims/orion.html

    Maskineri:
    2 stk. Dieselmotorer, 2 takt enkeltvirkende. 2 a 4 sylindere diam. 600 mm.
    Maskinieri bygget ved W. G. Armstrong, Whitworth & Co. Ltd, Newcastle, UK.

    Shipwreck location

    Latitude: 5.48333
    Longitude: 159.7