D/S Sjofna

Other names
ex Kongsaa,ex Phoenix,ex Phønix
Call sign
LFTJ - LEUW
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway
Home port

Shipyard

Name
Build year
1918
Yard number
46
Month of delivery
Oktober

Maritime inquiries 1940 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Ran aground, 23.11.1944
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
619
Net tonnage:
256
Deadweight:
875

Engine

Propulsion:
Speed:
9 knop

Dimensions

Length:
171.8'
Beam:
28.3'
Draft:
12.0'
  • HISTORIKK:
    v/H.Larsson-Fedde.

    10/1918: Rederiet Falken A/S (A. C. Rasmussen) Svendborg, Danmark - PHØNIX
    1919: A/S Rederiet Ørkild (Fr. E. W. v. d. Hude & Sønn) Svendborg, Danmark - PHOENIX
    1923: D/S A/S Uranus (Sundby & Rødseth) København, Danmark - KONGSAA
    1926: Skips A/S Sjofna (C. A. Olsen) Oslo - SJOFNA
    1936: D/S A/S Vivi (C. Dann) Oslo - SKJOFNA
    11/1944: Forlatt 23/11 etter hun grunnstøtte ved Knap Head i kanalen i pos. N 50.56', W 04.33' på reise      fra Larne til Fowey ca. 7 n. mil nord av Bude.

    Maskineri:
    Trippel dampmaskin- 3 sylindere diam. 13"- 20.5"- 35".Maskineri bygget ved B. B. Kvij & v. a. Ree, Rotterdam.  
    Kjeler samme.

    Se også:
    http://www.warsailors.com/singleships/sjofna.html

    Shipwreck location

    Latitude: 50.944444
    Longitude: -4.733333