D/S Snefjeld

Other names
ex Ottoland,ex Maasstad
Call sign
LCYE - WKQR - MNFG
Class
DNV1A1
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway
Home port

Shipyard

Name
Build year
1901
Yard number
420
Month of delivery
Mai

Maritime inquiries 1940 - 1945

Other

  • Participant in WW1
  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 19.10.1940
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
1.644
Net tonnage:
1.002
Deadweight:
2.700

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 180
Speed:
9

Dimensions

Length:
271.4'
Beam:
37.7'
Draft:
18.5'
  • HISTORIKK: 
    v/H. Larsson-Fedde.

    05/1901: Levert som MAASSTAD til Naaml. Vennoots. Stoom Maats Maasstad ( Driebeer & Zonen ) Rotterdam , Holland
    00/1909: Solgt til Stoom Maats Nederlandsche Lloyd, Rotterdam, Holland, nytt navn  OTTOLAND
    00/1915: Solgt til A/S Snefjeld (H. Grieg Martens, Bergen 
    00/1916: Overført til A/S D/S Snefjeld ( H. Grieg Martens, Bergen, nytt navn  SNEFJELD
    11/1916: Skadet 6/11 av tysk undervannsbåt - se sjøforklaring 
    06/1937. Overført til D/S A/S Storfjeld ( H. Grieg Martens) Bergen 
    10/1940: Torpedert og synker 19/10 av tysk ubåt U 99 ( Fregattenkapitän Otto Kretschmer )  i pos. N 57.28' W 11.10'- vest av Island på reise  Caraquet, New Brunswick  til Preston, UK. med trelast. 

    Maskineri:
    Triple dampmaskin 3 cylindere diam. 20"-33"-54". Maskineri bygget ved Blair & Co. Stockton.
    Kjeler samme. 

    Se også:
    https://www.uboat.net/allies/merchants/ship/615.html
    http://www.warsailors.com/singleships/snefjeld.html

    Shipwreck location

    Latitude: 57.466667
    Longitude: -11.166667