D/S Sneland I (Nortraship)

Other names
ex Ingeborg
Call sign
LCYF - LDWB
Class
DNV1A1
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway

Shipyard

Name
Build year
1922
Month of delivery
September

Maritime inquiries 1940 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 7.5.1945
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
1.791
Net tonnage:
1.054
Deadweight:
2.950

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 200

Dimensions

Length:
268.0'
Beam:
42.3'
Draft:
18.0'
  • HISTORIKK:
    v/H.Larsson-Fedde

    9/1922: Rederi Stange & Dreyer Gmbh., Stetin, Polen - INGEBORG
    2/1925: D/S A/S Vestland (Rich. Amlie) Haugesund - SNELAND I
    11/1936: D/S A/S Vestland (Rich. & Sverre Amlie) Haugesund - SNELAND I 
    5/1945: Torpedert og senket 7. mai av tysk ubåt U 2336  (Kapitänleutnant Emil Klusmeier) utenfor Firth of  Forth med tap av 6 nordmenn + 1 brite.
    Dette var siste skip som ble torpedert under krigen av tysk ubåt.  

    Maskineri:
    3 sylinder diam. 20.1"-32.8"-51.2". 
    Bygd ved Görlitzer Masch. bau. A.-G. Görlitzer.
    Kjeler Nüsche & Co. A.-G. Stettin, Polen.

    Minnehallen i Stavern skriver:
     
    SNELAND I var på reise i utgående konvoi fra Methill til Belfast. Tysk U-2336, en såkalt kyst-ubåt med base i Kristiansand, under kommando av kapitänleutnant Emil Klusmeier hadde åpenbart ikke til hensikt å ta hensyn til admiral Dönitz's ordre 4. mai 1945 om at alle tyske ubåter skulle vende hjem. Det er her å bemerke at Klusmeier var ute på sin første patrulje som ansvarshavende. Han påsto senere at han ikke hadde mottatt ordren om at fiendtlighetene skulle opphøre. 7. mai 1945 lå ubåten utenfor Firth of Forth og torpederte Sneland I, sammen med kanadiske Avondale Park. Sju mann, en brite og seks nordmenn, fulgte med ned i dypet. 22 overlevende ble reddet av Selvik og ført inn til Methill. Sneland I var den siste norske båten som ble torpedert av tyske ubåter i den for handelsflåten seks år lange krigen.

    De norske som omkom med SNELAND I:

    Halftan Sandberg Hansen                - Matros
    Otto Skaugen                                 - Maskinist
    Thormod Ringstad                          - Styrmann
    Johannes Bernhart Lægland            - Skipsfører
    Simon Johan Johansen                   - Fyrbøter
    Nils Adolf Edvart Harkestad             - Smører
    Alf Berentsen                                 - Styrmann

    Se også:
    https://uboat.net/allies/merchants/ship/3511.html
    http://www.warsailors.com/singleships/snelandI.html

    Shipwreck location

    Latitude: 56.16
    Longitude: -0.55