Jager Svenner H.NOR.MS

Other names
HMS Shark
Call sign
G-03
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway
Home port

Shipyard

Name
Build year
1943

Other

Tonnage

Engine

Speed:
34

Dimensions

Length:
362.0'
Beam:
38'
Draft:
20.6'
  • Historikk:

    1.6.1943 Sjøsatt

    Radar:
    Type 285-282-290

    Asdic:
    Type 144

    Besetning 230

    Komm. fra: 8.3.1944 til 6.6.1944

    Krigsklar fra 26.4.1944

    AVD. 23. destroyer flotilla Scapa Flow fra 26.4. 1944 til 6.6. 1944.

    6.6. 1944 - Senket av torpedo fra tyske S-båter,
    T-28 Möve, Falke og Jaguar, hendelsen fant sted utenfor kysten av Normandie (D-Dagen) 32 omkomne.

    Deplacement:
    1.710 tonn standard

    Maskineri:
    2 stk. Admirality 3 rørs kjeler. Pearson`s SP gearet turbiner. 2 aksler  40.000 HK. 34 kn.

    Bestykning:
    4-4.7in. MK.IX
    1- 40 mm. Bofors, twin Hazlemeyer MK.IV
    2 - 20mm. Oerlikon

    Torpedorør: 2x4 affutasjer MK VIII***
    8-53.3cm. Torpedoer MKIX***

    Synkeminer:
    70 stk. 4 kastere
    2 synkeminerekker

    Se også:
    H.NOR.MS.NOR Svenner

    Shipwreck location

    Latitude: 49.461667
    Longitude: -0.251667