D/S Tejo

Other names
ex Triumf
Call sign
LFAV - WNSJ
Class
DNV 1A1
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway
Home port

Shipyard

Name
Build year
1916
Yard number
428
Month of delivery
november

Maritime inquiries 1940 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Attacked from air, 9.2.1941
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
967
Net tonnage:
496
Deadweight:
1.400

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 160

Dimensions

Length:
211.6'
Beam:
32.9'
Draft:
13.4'
  • HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde

    11/1916: E. B. Aaby, Drammen - TRIUMF
    12/1918: D/S A/S Triumf (E. B. Aaby) Kristiania -  TRIUMF
    1/1922: Standard Linie Reederei A/G, Danzig - TEJO
    4/1923: E. B. Aaby, Kristiania / Oslo -  TEJO
    6/1937: E. B. Aaby Rederi A/S (E. B. Aaby) Oslo - TEJO
    2/1941: Flyangrepet (Senket) 9/2 av tyske fly i pos. N 35.42' W, 14.38' utenfor Portugal på reise fra Oporto til Glasgow med vin. 4 personer omkom.

    Fra Minnehallen i Stavern:

    D/S TEJO var på reise fra Oporto til Belfast med en last vin. Ble 9.
    februar 1941 angrepet og senket av tyske fly i posisjon N 3542
    W 1438. Ble først beskutt med mitraljøseild, hvoretter flyet slapp
    to bomber. Brodekket og alt over ble sprengt opp, og det oppsto
    brann. Alle livbåtene var ødelagt, og overlevende samlet seg på
    fordekket. Tre mann hadde hoppet til sjøs. Overlevende ble tatt
    opp av britisk jager. Fire mann omkom. Disse antas å ha
    oppholdt seg i eksplosjons området, og drept momentant.

    De norske som omkom med  TEJO:

    Rolf Marthinsen                    - Stuert
    Karl Johannes Lundeberg      - Messegutt
    Alf Sverre Eke                      - Matros
    Ole Leif Christensen             - Kaptein

    Se også:
    http://www.warsailors.com/singleships/tejo.html

    Shipwreck location

    Latitude: 35.7
    Longitude: -14.633333