M/S Varafjell

Other names
Calcium - Julia - Torvang
Call sign
LJNU
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway

Other

  • Participant in WW2
  • Was sunk: Other cause
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
412
Net tonnage:
242
Deadweight:
550

Engine

Propulsion:
Råoljemotor
Engine size:
Bhk 250
Built by:
De Forenede Motorfabrikker A/S. Bergen. Norge
Speed:
7.25

Dimensions

Length:
141.9'
Beam:
28.1'
Draft:
11.1'
  • Historikk.

    1918 - Levert fra Norrköping Varfs & Verkstad A/B,Norrkøping til Rederi A/B Nordtransport v/ Gustaf Lindegren, Stockolm - CALSIUM
    1923 - Solgt til Svenske Stat ( kungl. Statskontoret) Stockholm
    1924 - Solgt til A/B Fraktefart, Stockholm - nytt navn - JULIA
    1927 - Solgt til V.H. Andersson, Oscarshamn - nytt navn - HAGAR
    1932 - Solgt til Hagars Rederi v/ O.J. Engmann, Mariehamn, Finnland
    6/1937 - Innkjøpt til Johs.Taranger, Torangsvåg/Bergen - TORVANG
    3/1940 - Innkjøpt av Leif Skogland A/S - nytt navn - VARAFJELL
    29.12.1942 - Grunnstøtte utenfor Korsnes i Uskedal - gled senere av og sank


    Maskineri
    Raaoljemotor 3 cylindere diam. 450mm. Bygget ved J.V. Svensons Motorfabrikk, Stockholm

    Se også
    http://www.warsailors.com/homefleet/shipsv.html