D/S Varangberg

Other names
ex Varangfjell,ex Jotunfjell,ex Tip Top,ex Morris Adler
Call sign
LCFL - MNFL
Class
DNV 1A1
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway
Home port

Shipyard

Name
Build year
1915
Yard number
150
Month of delivery
november

Maritime inquiries 1940 - 1945

Other

  • Participant in WW1
  • Participant in WW2
  • Was sunk: Torpedoed
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
2.492
Net tonnage:
1.494
Deadweight:
4.300

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 280
Speed:
10 knop

Dimensions

Length:
253.6''
Beam:
43.6'
Draft:
25.2'
  • HISTORIKK:
    v/H.Larsson-Fedde

    11/1915: Passolt Steamship Co. Inc., New York, USA - MORRIS ADLER
    1/1916: Ejnar Stensrud, Skien - TIP TOP
    2/1916: A/S Jotunfjell (Olsen & Ugelstad) Kristiania - JOTUNFJELL
    1/1917: Torpedert SW av Penmarch, slept inn til Lorient og rep,
    1/1919: A/S Luksefjell (Olsen & Ugelstad) Kristiania/Oslo - JOTUNFJELL
    2/1934: Grunnstøtte syd av Brønnøysund, berget av bjergnings damperne "STÆRKODER" og "PARAT". Reparert og forl.: DWT: 4.500 t. BRT: 2.842 t. Net: 1.509 t. Lgd: 282.8'
    9/1934: Omdøpt - VARANGFJELL
    11/1939: A/S Malmfart (Reinh. Mithassel) Oslo - VARANGBERG
    9/1941: Torpedert og senket 26. september av tysk ubåt U-203 (Kilde: www.uboat.net). i pos. N 47.50' W 24.50' i konvoi HG 73 på reise fra Melilla til Cardiff med jernmalm.

    Minnehallen i Stavern skriver:
    D/S VARANGBERG var på reise i nord-sydgående atlanterhavskonvoi lastet med jernmalm da konvoien ble lokalisert av tyske fly. Tidlig om morgenen 2[6]. september 1941 gikk tysk U-203Kapitänleutnant Rolf Mützelburg) til angrep, og D/S VARANGBERG ble truffet av fire torpedoer i posisjon 4750N og 2450W. Skipet sank som en stein, og bare seks mann klarte å holde hodet over vannet og komme seg opp på flåter. 20 nordmenn, en brite og en svenske omkom. De seks på flåtene ble plukket opp av eskorten og ført til Milford Haven.

    De som omkom med D/S VARANGBERG:
    Sigurd Løfgren                           - Lettmatros
    Edward Steen Stenersen            - Skipsfører
    Trygve Skarpsno                        - Båtsmann
    Kristen Ottar Røstad                   - Matros
    Alf Martin Kjærbo Paulsen           - Styrmann
    Arne Ludvig Paulsen                   - Fyrbøter
    Hans Johan Nilsen                      - Donkeymann
    Alf Georg Monsen                       - 2. Maskinist
    Arne Håkon Martinsen                - Matros/skytter
    Gunnar Aasmund Kjær               - Lettmatros
    Widsten Johnsen                        - Sjømann
    Charly Emanuel Jonassen           - Matros
    Kåre Emil Jakobsen                    - Matros
    Hans Jahnsen                             - Styrmann
    Arne Halvorsen                           - Matros
    Karl Abraham Halvorsen             - Maskinist
    Sverre Dagfin Hagerup               - Fyrbøter
    Gunnar Håkon Gåsvik                 - 1. Styrmann
    Johan Sverre Gorola                   - Donkeymann
    Rolf Borgersen                            - Fyrbøter

    Se også:
    http://www.warsailors.com/singleships/varangberg.html

    Shipwreck location

    Latitude: 47.833
    Longitude: -24.833