D/S Varangmalm

Other names
ex Hadjipateras, ex Oued Beht, ex Zwarte Zee
Call sign
LJIL
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway
Home port

Shipyard

Name
Build year
1919
Yard number
453
Month of delivery
desember

Maritime inquiries 1940 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Sunk by mine, 29.10.1939
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
3.618
Net tonnage:
2.205
Deadweight:
5.975

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK
Speed:
9 knop

Dimensions

Length:
360.6'
Beam:
48.3'
Draft:
22.6'
  • HISTORIKK:
    v/H.Larsson-Fedde.

    12/1918: NV. W. van Driel's Stoomb. en Transp. Ondernemingen, Rotterdam - ZWARTE ZEE
    1927: Cie. de Nav. Paquet, Marseille, Frankrike - OUED  BEHT
    1934: J. C. & A. C. Hadjipateras, Chios, Hellas - HADJIPATERAS
    1937: A/S Malmfart (Reinh. Mithassel) Oslo - VARANGMALM
    10/1939: Minesprengt (Sank) 29. oktober 1939. Ved Weather Sea Light i pos. N 53.50', E 00.17' på reise fra Kirkenes til Antwerpen med malm. 1 person omkom.

    Maskineri:
    Trippel dampmaskin 3 sylindere diam. 24.5"- 40"-67".
    Maskineri bygget ved Mij. Fijenoord, Rotterdam.
    Kjeler samme.

    Fra Minnehallen i Stavern:

    VARANGMALM var på reise fra Kirkenes til Antwerpen og ble 29. oktober 1939 skadet ved minesprengning utenfor Humber. En mann ble drept.

    Kristoffersen, Johan Andreas - Kirkenes, Finnmark.

    Se også:
    http://www.warsailors.com/freefleet/norfleetv.html#Va

    Shipwreck location

    Latitude: 53.8333
    Longitude: 0.2833