M/T Bente Brøvig

Other names
ex Olivia
Call sign
LKXM
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway
Home port
Enlistment district

Shipyard

Name
Build year
1959
Yard number
495
Month of delivery
februar

Tonnage

Gross tonnage:
12.155
Net tonnage:
7.533
Deadweight:
19.123

Engine

Propulsion:
M.A.N.
Engine size:
BHK 7200
Built by:
Masch.Augsburg-Nurnburg,Augsburg
Speed:
14 knop

Dimensions

Length:
177,24m
Beam:
22,03m
Draft:
11,61m
  • HISTORIKK:
    v/H.Larsson-Fedde.

    2/1959: Rederi A/B Svenska Lloyd, Gøteborg - OLIVIA
    /1969: A/S Brøvigtank & A/S Havfiske (Th.Brøvig) Farsund - BENTE BRØVIG
    6/1976: A/S Brøvigtank (Th.Brøvig) Farsund - BENTE BRØVIG
    /1979: Blossom Shipping Co., Monrovia - BLOSSOM
    12/1980: Brakk i to ca 50 n.m. west av Sardinia etter explosion ombord den 31/12 på reise Port de Bouc til Taranto. Forskipet sank straks mens akterskipet ble prøvd slept til lands. Under hardt vær brakk sleperen og akterskipet drev på grunn nær Ile Plane,Tunis den 11/1-1981.