D/S Gandia

Other names
ex Königstein,ex Arawa
Shipping company
Nationality
Belgium flaggBelgium
Home port

Shipyard

Name
Build year
1907
Yard number
783
Month of delivery
februar

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 22.1.1942
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
9.626
Net tonnage:
5.912

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 899
Speed:
14

Dimensions

Length:
459.0'
Beam:
59.9'
Draft:
31.1'
  • HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde.

    2/1907: Shaw, Savill & Albion Co. Ltd., Southampton, U.K. - ARAWA
    6/1928: Arnold Bernstein Schiffahrtsges. mbh., Hamburg, Tyskland - KÖNIGSTEIN
    1939: Ets. Van Heyghen Frieres SA (Cie Maritime Belge Lloyd Royal SA) Antwerpen - GANDIA
    1/1942: Torpedert (Senket) 22. januar 1942 av tysk ubåt U 125 (Kapitänleutnant Friedrich-Hermann Praetorius) i pos. N 45.00, W 41.00 på reise fra Liverpool til St. John, New Brunswick i ballast. 65 personer omkom.

    Shipwreck location

    Latitude: 45
    Longitude: -41