D/S Jussi H

Other names
ex Ospringe,ex Homecourt
Call sign
OFAL
Shipping company
Nationality
Finland flaggFinland
Home port

Shipyard

Name
Build year
1910
Yard number
66
Month of delivery
februar

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 12.9.1942
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
2.323
Net tonnage:
1.237

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 208
Speed:
8

Dimensions

Length:
299.5'
Beam:
42.9'
Draft:
19.6'
  • HISTORIKK: v/H. Larsson-Fedde

      2/1910: Cie des Chargeurs Francais (Plisson & Cie) Bayonne, Frankrike            "HOMECOURT"
        /1931: Constants(South Wales) Ltd (M. Constant) Cardiff, U.K.                     "OSPRINGE"
      1/1937: Laiva O/Y Jussi H (Werner Hacklin) Bjørneborg,Finland                        "JUSSI  H"
      9/1942: Torpedert (Senket) den 12. sept. 1942av Sovjetisk ubåt S 13 i pos.N 60.2',E 18.00'
                   utenfor Mantyluoto, Finland på reise Rauma til Køningsberg med
                   trelast og stykkgods. 22 personer omkom, 1 person reddet

    Maskineri:
    Triple dampmaskin - 3 cylindere diam. 21",33" & 56"-36".
    Maskineri bygget ved Atel.& Ch. de France, Dunkerque, Frankrike

    Shipwreck location

    Latitude: 60
    Longitude: 18