D/S Tambour

Other names
ex Fidra,ex Eidsfos,ex Lisa Brodin
Call sign
HPYX
Shipping company
Nationality
Panama flaggPanama
Home port

Shipyard

Name
Build year
1918
Yard number
218
Month of delivery
Januar

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 26.9.1942
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
1.827
Net tonnage:
1.066
Deadweight:
3.035

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 186
Speed:
9

Dimensions

Length:
277.6'
Beam:
42.1'
Draft:
17.7'
  • HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde.

    1/1918: Erik Brodins rederi AB (E. Brodin) Torö, Sverige - LISA BRODIN
    3/1922: Forenede Rederier A/S (Gørrissen & Co. A/S)Kristiania - EIDSFOS
    /1925: Forenede Rederier A/S (Gørrissen & Co. A/S)Oslo - EIDSFOS
    12/1926: Rederi A/B Edsfos (D. Blidberg) Gøteborg, Sverige - FIDRA
    10/1929: J.N. Nilsson, Karlshamn, Sverige - FIDRA             
    7/1930: Rederi A/B Edsfos (Stigh Bergh) Stockholm, Sverige - FIDRA
    4/1934: Rederi A/B Europa (J. Lindblom) Åbo, Finland - FIDRA
    2/1936: Rederi A/B Europa (Pohjanmeri O/Y) Åbo, Finland -FIDRA 
    12/1941: Beslaglagt i St. Thomas, Jomfruøyene av United States Maritime Commission(Alcoa S.S. Co. Inc) Panama - TAMBOUR
    9/1942: Torpedert og senket 26/9 i pos.N 08.50' , W59.50' av ubåt U-175 (Korvettenkapitän Heinrich Bruns) på reise Paramaribo til Trinidad med 2585 tonn Bauxite.  8 personer omkom, 24 personer reddet.

    Minnehallen I Stavern skriver:
    Panama-registrerte D/S TAMBOUR ble torpedert 25. september 1942. Skipet ble torpedert ved De vestindiske øyer. av tysk ubåt. To nordmenn ble drept.

    De norske som omkom:
    Halfdan Alexander Mørland - Skipsfører
    Hylje Emanuel Lorentzen - Stuert


    Se også:
    http://uboat.net/allies/merchants/ships/2215.html
    http://www.armed-guard.com/panama.html#tamb

    Maskineri:
    Triple dampmaskin - 3 cylindere diam. 18 1/2", 29 1/2" & 50"-36". Maskineri bygget ved Fredrikstad Mek. Verksted, Fredrikstad

    Shipwreck location

    Latitude: 8.833333
    Longitude: -59.833333