Jager Newport HNoMS

Other names
USS Sigourney, HMS Newport
Call sign
Pennant nr. G-54
Class
Jager Town flush IV- klasse
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway

Other

  • Participant in WW1
  • Participant in WW2
  • Navy ship

Tonnage

Gross tonnage:
1.154 tonn

Engine

Propulsion:
SR. Geared Steam Turbines
Engine size:
27.000 SHP
Built by:
Bethlehem S.B. Corp. Ltd. San Francisco, California. USA
Speed:
35

Dimensions

Length:
105,1 m
Beam:
10,3 m
Draft:
3,0 m
  • Utfyllende informasjon:
    v/ Thor Eickstedt.

    Newport HNoMS
    Pennant nr. G-54
    Jager Town-klasse

    Ex HMS Newport
    Jager Town-klasse
    Ex USS Sigourney DD-81
    Destroyer Wickes-klasse

    Byggested:  Fore River Shipbuilding Co, Quincy, MA, USA
    Sjøsatt:16.12.1917
    Depl.: 1.090 tonn Stålskrog
    Dim.: Lengde 105,1m, bredde 10,3m, dybde 3m
    Maskin: 2- Parson SR girede turbiner, 27.000 AHK, 2 aksler, fart 35 kn.
    Bunker: 275 tonn olje
    Aksj.radius: 4.300 nm ved 14 kn.
    Bestykning:
    3- USN 4`` Mark 9/50 cal. kanoner
    1- 12 pdr A/A
    4- 7,62 mm mg.
    Torpedorør: 2 x 3- 53,3 cm torpedorør.
    Synkeminer: Ca. 40 stk, 2 kastere, 2 synkeminerekker.
    Radar: Type 286 - 271
    Asdic: Type 141.
    Besetning: 137.
    Komm.fra: 01.10.1941 – 15.06.1942.
    Krigsklar: 08.12.1941.
    Avd: Liverpool Escort Force 23.12.1941 – 18.05.1943.
    Sjef: Kapt. Reidar Brusgaard 01.10.1941 – 15.06.1942.

    Første verdenskrig:
    27. Mai 1918 eskorterte USS SIGOURNEY et troppeskip til Frankrike.  Da hun kom fram til Brest ble hun underlagt Commander Naval Forces, Frankrike.  Der eskorterte hun konvoier gjennom ubåtfatesonen som stakk ut ca. 500 nm. vest for Brest resten av første verdenskrig.

    Andre verdenskrig:
    USS SIGOURNEY/HMS NEWPORT var en av de 50 jagerene som Storbritannia overtok
    i den såkalte "låne - leieavtalen" med USA.
    De ble omtalt som «four stackers» på grunn av de fire skorsteinene.
    Disse jagerene ble kalt Town-klassen, og fikk navn etter byer med samme navn i USA og Storbritannia.

    Norge overtok 5 av disse jagerene: Mansfield G-76 ex DD-78 USS Evans, Bath I-17 ex DD-181 USS Hopewell, St. Albans I-15 ex DD-182 USS Thomas, Newport G-54 ex DD-81 USS Sigourney, Lincoln G-42 ex DD-143 USS Yarnall.

    Skipets historie: 
    1940: Overført til Royal Navy i Desember.  Nytt navn HMS NEWPORT
    1940: Overført til KMN 28. Juli. Nytt navn NEWPORT
    1941: Liverpool Escorte Force.
    15.06.1942: Norsk commando strøket.
    24.06.1942: Overført til Royal Navy.  Nytt navn HMS NEWPORT
    02.1947: Solgt til Granton Sb.kg. Ankom Granton 18.02.1947 for opphugging.

    Sources

    Marinens fartøyer 1939 - 1945 og deres skjebne
    Norske marinefartøy