D/S Aldergrove

Other names
Elba til 1940
Call sign
GQWM
Class
LR10A1
Shipping company
Nationality
Great Britain flaggGreat Britain
Home port

Shipyard

Name
Build year
1918
Yard number
372
Month of delivery
Juli

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 23.8.1941
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
1.974
Net tonnage:
1.194

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 231

Dimensions

Length:
280.0'
Beam:
41.9'
Draft:
18.9'
  • HISTORIKK: 
    v/H. Larsson-Fedde

    7/1918: Denholm Line Steamers Ltd( J. & J. Denholm Ltd)Greenock, U.K. - GLENPARK
    /1932: Clydesdale Shipping Owners Co.Ltd( Glen & Co)Glasgow, U.K. - ELBA
    /1940: Grove Line Ltd( David Alexander & Sons) Glasgow, U.K. - ALDERGROVE
    8/1941: Torpedert og senket 23/8 -41 av tysk ubåt U 201 (Korvettenkapitä Adalbert Schnee) i pos. N 40.42', W 11.39' på reise Cardiff til London med patentfuel. 1 person onkom. 38 reddet.

    Maskineri:
    Triple dampmaskin - 3 cylindere diam. 21", 35", & 57" - 36". Maskineri bygget ved Dunsmuir & Jackson Ltd. Glasgow, UK.

    Se også:
    https://uboat.net/allies/merchants/ship/1069.html






    Shipwreck location

    Latitude: 40
    Longitude: -11