M/T Languedoc

Other names
Actor til 1938
Call sign
FQMZ
Shipping company
Nationality
France flaggFrance
Home port

Shipyard

Name
Build year
1937
Month of delivery
September

Other

  • Participant in WW2
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
9.512
Net tonnage:
5.874
Deadweight:
14.825

Engine

Propulsion:
B & W
Engine size:
943 NHP
Speed:
12,5

Dimensions

Length:
479.8' (501.1' o.a)
Beam:
65.4'
Draft:
33.2'
  • Historikk:

    9.1937: Overlevert til Neptune Shipping Ltda (Martin Mosvold, Farsund), Panama, PAN - ACTOR
    9.1938: Solgt til Ste. Francaise de Transports Pétroliers, Le Havre, FR - LANGUEDOC
    17.7.1940: Beslaglagt av britene utenfor Trinidad, overtatt av Ministry of War Transport (John I. Jacobs & Co Ltd), London GBR, samme navn,
    17.10.1940: Torpedert av tysk U 48 (Heinrich Bleichrodt) i posisjon 59.14N/17.51W. Var i konvoy SC-7. Hele besetningen overlevde.

    Maskineri:
    Dieselmotor 2S.C.SA. 14 cylindere diam. 19 11/16" - 35 7/16". Maskineri bygget ved Burmeister & Wains, København, Danmark.

    Shipwreck location

    Latitude: 59.14
    Longitude: 17.51

    Sources

    http://www.plimsollshipdata.org/pdffile.php?name=38b1044.pdf

    Lloyd's Register,

    Uboat.net

    Fransk bok om franske tankskip.