D/S Abgara

Other names
ex Vindol,ex Bisley,ex Roselands
Call sign
YLFZ
Class
LR100A1 3,42
Shipping company
Nationality
Latvia flaggLatvia
Home port

Shipyard

Name
Build year
1911
Yard number
793
Month of delivery
September

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 6.5.1942
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
4.422
Net tonnage:
2.821

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 345
Speed:
10

Dimensions

Length:
374.7'
Beam:
51.3'
Draft:
26.0'
  • HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde.

    09/1911: Levert som ROSELANDS til Watson Shipping Co Ltd( Joseph F.Wilson & Co) West Hartlepool      
    00/1919: Solgt til Romney S.S.Co.Ltd(Fawcett, Coverdale & Co) London, UK, nytt navn  BISLEY
    00/1930: Solgt til Coverdale S.S. Co.Ltd., London, UK.                                                             
    00/1933: Solgt til J.A. Billmeir, London, UK.                                                                            
    00/1933: Solgt til Parobrodarsko Akcicnarsko Drustvo"Progres",Split, Jugoslavia, nytt navn  VINODAL
    00/1936: Solgt til Latvian Shipping Co(J. Münninghoff) Riga, Latvia, nytt navn  ABGARA
    05/1942: Torpedert og senket 6/5-42 av tysk ubåt U-108 ( Fregattenkapitän Klaus Scholtz )i pos. N 20.45', W 72.55'-15 n.m. SE av Great Inagua Island, Bahamas på reise Savannah la Mar,  Jamaica via Kingston til Montreal med sukker. Alle reddet

    Maskineri:
    Dampmaskin - 3 cylindere diam. 25", 41" & 68"-48".
    Maskineri bygget ved Central Mar. Eng. Wks. West Hartlepool, Uk.


    Se også:
    http://uboat.net/allies/merchants/1609.html

    Shipwreck location

    Latitude: 20.75
    Longitude: -72.916667