D/S Brask

Other names
ex Bogen,ex Orangemead,ex Orangemoor
Call sign
LCFJ
Class
DNV1A1
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway
Home port

Shipyard

Name
Build year
1911
Yard number
423
Month of delivery
August

Maritime inquiries 1940 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Torpedoed, 15.1.1941
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
4.079
Net tonnage:
2.561
Deadweight:
7.100

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 346
Speed:
9 knop

Dimensions

Length:
350.8'
Beam:
51.1'
Draft:
24.0'
  • HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde

    TURRET SKIP

    8/1911: Moor Line Ltd (W. Runciman & Co) Newcastle, UK - ORANGEMOOR
    1920: Western Counties Sh. Co (Edwards, Sons & Co) Cardiff, UK - ORANGEMEAD
    1922: F. V. Eberhardt & Co., London - ORANGEMEAD                                                            
    1922: Karck & Knott, London - ORANGEMEAD                                                                     
    1922: Skips A/S Bogen (H. Waalman) Tønsberg - BOGEN
    1924: Lars Jørgensen, Tønsberg - BOGEN                                                                 
    5/1925: A/S Brask (Nilssen & Sønner), Oslo - BRASK
    1/1940: A/S Start (Erling Mortensen) Oslo - BRASK
    1/1941: 15. januar 1941 Torpedert (Senket) av italiensk ubåt.

    Minnehallen i Stavern skriver:

    På reise i konvoi fra Oban bestemt for Durban. Etter at konvoien var blitt oppløst seilte BRASK videre sammen med et gresk fartøy. 15. januar 1941 i pos. N 52.45', W 23.59 ble først det greske skipet senket av italiensk ubåt Torelli. Deretter gikk ubåten til angrep på BRASK, som ble senket med torpedo. 7 nordmenn, 1 franskmann, 1 brite og 2 finner ble drept. 20 overlevende reddet seg i båtene.

    De norske som omkom med D/S Brask:

    Per A. Søndeled                           - Kokk
    Gustav Kristian B. Røkenes           - Skipsfører
    Ole Berner Olsen                         - Trimmer
    Helge Kristian Hysingjord             - Styrmann
    Alf Einar Guldbrandsen                 - Maskinist
    Thoresius Gulliksen                      - Tømmermann
    Nils Eriksen                                 - Matros

    Se også:
    http://www.warsailors.com/singleships/brask.html

    Shipwreck location

    Latitude: 52.75
    Longitude: -23.983333