D/S Flora II

Other names
ex Flora
Call sign
GLRX
Shipping company
Nationality
Great Britain flaggGreat Britain
Home port

Shipyard

Name
Build year
1909
Yard number
270
Month of delivery
November

Other

  • Participant in WW2
  • Was sunk: Torpedoed
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
1.218
Net tonnage:
655
Deadweight:
1.120

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 225
Speed:
13

Dimensions

Length:
253.5'
Beam:
34.6'
Draft:
16.8'
  • HISTORIKK: v/H. Larsson-Fedde

    11/1909: Det Forenede Dampskibsselskab, København, Danmark                       "FLORA"
        /1922: Det Forenede Dampskibsselskab, Esbjerg, Danmark                                do
        /1931: Det Forenede Dampskibsselskab, København, Danmark                           do
        /1932: Det Forenede Dampskibsselskab, Odense, Danmark                                do
        /1935: Det Forenede Dampskibsselskab, Esbjerg, Danmark                                do
        /1939: Det Forenede Dampskibsselskab, Odense, Danmark                                do
        /1940: Ministry of War Transport(Ellermann's & Wilson Line Ltd)London,UK    "FLORA  II"
      8/1942: Torpedert (Senket) 2/8-1942 av tysk ubåt U-254
                   (Kapitäneleutnant Hans Gilardone )i pos. N 62.45', W 19.07'
                   på reise Reykjavik til Scarbster og Hull med 358 tonn fisk
                   og 200 tonn is.Hele besetningen på 30 personer reddet.

    Maskineri:
    Triple dampmaskin - 3 cylindere diam. 21", 35" & 60"-39".
    Maskineri bygget ved Burmeister & Wains, København, Danmark.

    Se også:
    http://uboat.net/allies/merchants/ships/1990.html

    Shipwreck location

    Latitude: 62.75
    Longitude: -19.116667

    Sources