T/S Alaska

Other names
Peel County
Call sign
LCBO
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway

Shipyard

Name
Build year
1918
Month of delivery
Juli

Maritime inquiries 1940 - 1945

Other

Tonnage

Gross tonnage:
5.681
Net tonnage:
3.476
Deadweight:
8.300

Engine

Dimensions

Length:
410.5'
Beam:
54.1'
Draft:
27.2'
  • Historikk:

    7/1918 - Levert fra J. Cougland & Sons. Vancouver, Canada for regning av Chr. Haaland, Haugesund. 
    Rekvirert samme år av The Shipping Controller, London, UK.
    1920 - Tilbakelevert og reg. på ALASKA av Haugesund.
    1923 - Nytt maskineri - Dampmaskin Trippel Exp. - Swan Hunter & Wigham.
    Nytt navn under T/C 1930-1933. - PEEL COUTY
    1940 - 1945: Disponert av Nortraship.
    27.10. 1942 Reddet 53 overlevende fra torpedert fransk passasjerdamper utenfor Nord Afrika på reise i konvoi fra Colombo til Liverpool. ALASKA ble ført av Berge Mavatne.
    31. oktober 1942 - Alaska ble torpedert i posisjon 36.06 N og 16.59 W (skadet) av
    U-510, (Kapitän zur See Karl Neitzel) men klarte å berge seg inn til Lisboa 13.11.1942.
    1943 - Reparert i Tyne og satt i fart igjen.
    3/1951 - Solgt til Tyskland som Reg III av Hamburg.
    1953 - Nytt navn - EBBA BLUMENFELDT
    1956 - Nytt navn - MANFRED STANDSFELT
    1958 - Opphugget.

    Maskineri:
    Dampturbin . W & A Fletcher, Hobooken. N. J., USA.

    Se også:
    http://www.warsailors.com/singleships/alaska.html

    Shipwreck location

    Latitude: 36.1
    Longitude: -16.983333