M/S Busen 5

Other names
R 6 , Busen 5
Call sign
LEBN
Class
DNV1A1 Hvalfanger
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway
Home port

Shipyard

Name
Build year
1952
Yard number
1503
Month of delivery
September

Tonnage

Gross tonnage:
588.18
Net tonnage:
193.11

Engine

Dimensions

Length:
154.0'
Beam:
29.7'
Draft:
16.0'
  • Historie
    v/Einar Ottarsen Onsøien.

    5.9.1952: BUSEN 5, A/S Tønsberg Hvalfangeri (Anton von der Lippe), Tønsberg,
    9/1960: R 6, Albion Star (south Georgia) Ltd, Port Stanley, Falkland Islands,
    /1966: HADARØY, Hallbjørn Hareide, ålesund, ombygd til fiskefartøy, motor innsatt,
    /1972: SÆBJØRN, A/S Sæbjørn (Knut Sævik), Ålesund,
    20.3.1993: kolliderte med fiskebåten NEPTUGES i posisjon 70.26.36N/19.44Ø, sank. (Nord av Vannøy, Troms)

    Maskineri:
    1952 - Compound dampmaskin, 4 cylindere diam. 14.6" - 34.3"- 34.3"-14,6" . Maskineri bygget ved Kaldnæs mek. Verksted, Tønsberg. Kjeler bygget ved Foster Wheeler Corp. New York, NY, USA.

    Shipwreck location

    Latitude: 70.433333
    Longitude: 19.733333