T/S Mariso

Other names
Bitterfeld
Shipping company
Nationality
Netherlands flaggNetherlands
Home port

Other

  • Participant in WW2
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
7.659
Net tonnage:
4.432

Engine

Propulsion:
Steam, Turbine
Engine size:
3700 BHP
Built by:
Hengelo, Nederland

Dimensions

Length:
477.5'
Beam:
63.2'
Draft:
28.4'
  • Historikk:

    5/1930 - Levert fra Fried. Krupp AG, Germaniawerft, Kiel, Tyskland til Hamburg-Amerika Linie (HAPAG), Hamburg - BITTERFIELD 
    10.5.1940 - Beslaglagt  av Nederland i  Padang - nytt navn - MARISO
    Om natten 21/22.12.1940 - ble MARISO bombet og kom i brann i Liverpool havn, brant i tre dager. Reparert og satt tilbake i tjeneste i fwbruar 1941. 
    20.3.1943 - Senket i posisjon 13.20S og 37.25W av tysk ubåt U-518 (Kaptänleutnant Friedrich-Wilhelm Wissmann) Skipet var på reise fra New York, Trinidad, Bahia, Saldahna Bay til Durban og Aexandria. 2 mann omkom 107 reddet.


    Se også:
    https://uboat.net/allies/merchants/ship/2817.html

    Shipwreck location

    Latitude: -13.333333
    Longitude: -37.416667