M/S Øksøy

Other names
ex Austri,ex Alfsnes,ex Frendo Simby,ex Bergo,ex Lutro
Call sign
LGEW
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway
Home port
Enlistment district

Shipyard

Name
Build year
1965
Yard number
515
Month of delivery
November

Tonnage

Gross tonnage:
693
Net tonnage:
299
Deadweight:
830

Engine

Propulsion:
Normo
Engine size:
BHK 780
Built by:
Ulstein Bergen A/S,Bergen
Speed:
11

Dimensions

Length:
54,98m
Beam:
9,32m
Draft:
2,46m
  • HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde

    11/1965: Levert som LUTRO til Paal Wilson & Co. A/S, Bergen
    00/1970: Solgt til S/E Lutro ( Alfred Eide) Bergen
    02/1975: Omdøpt  BERGO
    07/1975: Solgt til H/f ,Ytri - Njardvik, Island, nytt navn  FRENDO SIMBY
    00/1975: Solgt Holmi H/f, Ytri-Njardvik, Island, nytt navn  ALFSNES
    01/1977: Solgt Jon Franklin, Flateyri, Island, nytt navn  AUSTRI
    12/1977: Overført til A/S Skipsgaranti Norsk Kredittforsikringselskap, Bergen, nytt navn   ØKSØY
    00/1979: Solgt P/R Gard Gullaksen & Sønner( G. Gullaksen, Fonnes) Bergen, nytt navn   FONNTIND
    07/1995: Ommålt: BRUTTO: 731 tonn. NET: 322 tonn
    08/2001: Solgt til Fonntind A/S, Fonnes, Bergen
    12/2001: Overført til Fonntind A/S, Kingstown, St. Vincent & Grenadines
    11/2002: Solgt P/R Gard Gullaksen & Sønner( Gard Gullaksen) Kingstown
    00/2005: Omdøpt  IMPERATOR
    01/2006: Solgt Hage Sjøtransport A/S, Kr. sund N, nytt navn  FREIFJORD
    01/2007: Solgt Belden og Hage Sjøtransport A/S, Kristiansund N
    08/2010: Solgt til Jossund A/S, Brekstad, Kristiansund N
    11/2010: Solgt Alutrans A/S ( Torhus Shipping A/S,Molde) Kristiansund N
    00/2018: Fremdeles i fart/ Still in service