D/S Eastern Star

Other names
ex Mabuhay III,ex Eir,ex Camilla Gilbert
Call sign
LCJA
Class
DNV1A1 m/fribord
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway
Home port

Shipyard

Name
Build year
1920
Month of delivery
Mai

Maritime inquiries 1940 - 1945

Other

  • Participant in WW2
  • Was sunk: Torpedoed
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
5.659
Net tonnage:
3.533
Deadweight:
9.000

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 504
Speed:
10 knop

Dimensions

Length:
400.2
Beam:
53.0'
Draft:
32.9'
  • HISTORIKK:
    v/H.Larsson-Fedde.

    5/1920: A/S Gilbert D/S (Willy Gilbert) Bergen - CAMILLA GILBERT
    1/1928: A/S D/S Eir (O. Grolle & I. Hysing Olsen) Bergen - EIR
    10/1937: Far Eastern S. S. Co. Ltd. A/S (Johan Gran) Bergen - MABUHAY III
    3/1939: Johan Grans Rederi A/S (Johan Gran) Bergen - EASTERN STAR
    5/1941: Torpedert og synker 7/5 i pos. N 61.25' W 24.18' av tysk U-båt U-94 (Kapitänleutnant Herbert Kuppisch) på reise Liverpool til Halifax med stykkgods.

    Maskineri:
    Triple dampmaskin 3 cylindere - diam. 27-44-73. Maskineri bygget ved Palmer`s Shipbuilding & Iron Co. Ltd.
    Jarrow on Tyne. Kjeler samme.

    http://www.warsailors.com/singleships/easternstar.html

    Shipwreck location

    Latitude: 61.416667
    Longitude: -24.3