M/S Vadsø

Other names
ex Marjata,ex Globe XIV
Call sign
LIEQ
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway
Home port
Enlistment district

Shipyard

Name
Build year
1951
Yard number
14
Month of delivery
Oktober

Tonnage

Gross tonnage:
631
Net tonnage:
160

Engine

Propulsion:
M.A.K
Engine size:
BHK 1400
Built by:
Mak Masch.,Kiel, Tyskland

Dimensions

Length:
51,41m
Beam:
9,05m
Draft:
5,09m
  • HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde

    10/1951: Levert som GLOBE XIV til Hvalfangerselskapet Globus A/S( Melsom & Melsom) Larvik
    00/1965: Solgt til Den Norske Stat, Forsvarsdept, Alf Martens Meyer ( J. Brunvall) Bergen
    00/1966: Overført til Den Norske Stat v/Forsvarets Inst.(H. Pettersen) Bergen, nytt navn MARJATA
    00/1966: Ny motor: M.A.K.   BHK 1400   Fart:     Ommålt: Brutto: 631 tonn. Net: 160 tonn
    00/1967: Overført til Forsvarets Forskningsinstitutt( G.G. Amundsen A/S) Bergen
    00/1971: Overført til Forsvarets Forskningsinstitutt( Erik Børresen) Bergen
    00/1977: Overført Den Norske Stat, Sjøforsvarets Forsyningskommando, Bergen, nytt navn VADSØ
    03/1986: Solgt til Simon Møkster, Stavanger, nytt navn  STRILFAKS
    01/1990: Solgt til Bjørn Svendsen, Sandefjord, nytt navn  GLOBE
    12/1991: Solgt til The Government of The Republic of Namibia, Lüderitz, Namibia
    10/1994: Tilbakeført til Bjørn Svendsen, Sandefjord, nytt navn  GLOBE WHALER
    06/1995: Ommålt: Brutto: 604 tonn. NET: 181 tonn. Omdøpt  GLOBE
    00/2019: Fremdeles i fart/ Still in service