M/S Emma Bakke

Other names
Sveadrott til mai 1937
Call sign
LJMI
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway
Home port

Shipyard

Name
Build year
1929
Month of delivery
August

Other

  • Participant in WW2
  • Civilian ship

Tonnage

Gross tonnage:
4.471
Net tonnage:
2.831
Deadweight:
8.215

Engine

Propulsion:
M.A.N.
Built by:
Masch.Augsburg-Nurnburg,Augsburg
Speed:
12

Dimensions

Length:
414.00'
Beam:
54.70'
Draft:
24.90'
  • Historikk:

    8/1929 - Levert fra Kockums mek. Veksted AB. Malmø, til Stockholms Rederi AB. Svea, Stockholm - SVEADROTT
    5/1937 - Innkjøpt til Haugesund av Skips-A/S Hilda Knudsen - EMMA BAKKE
    4/1940 - til 1945: I Nortraships tjeneste.
    8/1947 - Selskap og skip overdratt til Christian Haaland, Haugesund.
    9.10.1954 - Abandonnert i brann etter maskinroms-eksplosjon, 280 n. miles fra Cape Verde, underveis fra New York til Casablanca med alminnelig frakt. 49 mann reddet. Skipets 4. Maskinist og en motormann omkom. Besetning og passasjerer gikk i livbåtene og ble etter kort tid tatt ombord i argentinske CORIENTES og bragt til Lisboa.

    Maskineri:
    2 stk. dieselmotorer 4 takt enkeltvirkende. 2 x 8 sylindere. Kockum - MAN.

    Se også:
    http://www.warsailors.com/singleships/emmabakke.html