D/S Facto

Other names
ex Hekla
Call sign
MBTK
Shipping company
Nationality
Norway flaggNorway

Shipyard

Name
Build year
1904
Yard number
318
Month of delivery
Juli

Other

  • Participant in WW1
  • Was sunk: Other cause

Tonnage

Gross tonnage:
2.372
Net tonnage:
1.449
Deadweight:
4.000

Engine

Propulsion:
Triple 3 cyl.
Engine size:
NHK 257 IHK 1400

Dimensions

Length:
295.0'
Beam:
45.1'
Draft:
20.8'
  • HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde

    07/1904: Levert som HEKLA til A/S Hekla ( Mail & Holby ) Kristiania                     
    10/1915: Solgt til A/S D/S Facto ( B.Stolt Nielsen ) Haugesund, nytt navn  FACTO
    09/1917: Torpedert og senket 16/9 i pos.N 49.58' W 05.36' av tysk ubåt UB-18     
                    (Kapitänleutnant Ulrich Meier ) 16 kvm. WNW av Lizard i Mounts Bay
                    på reise Le Havre til Cardiff i ballast. 2 personer omkom.
                    De overlevende ble tatt opp av amerikansk jager.

    KAPTEINER:
    1905 - H.S. Jespersen
    1916 - L.J. Danielsen

     

    Shipwreck location

    Latitude: 49.966667
    Longitude: -5.6