Ole W. Solberg

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Født

6. februar 1931

Kjønn

Mann

Nasjonalitet

Norge flaggNorge

Fødested

Risør

Bosted

Risør

Relasjon til fylke

Aust-Agder

Tilknyttet mønstringsdistrikt

Har stillinger

Skipsfører / los

Kjente utdannelser

Sjømannsskolen

Medlem av sjømannsforening

  • Gikk til sjøs med M/S"Dykkeren" tilhørende brødrene Lundberg i Risør som dekksgutt /jungmann juni 1945, mønstret av i november 1946.

    Mønstret dekksgutt på M/S "Benny" 13.01.1947,mønstret om til jungmann og lettmatros og mønstret av 06.04.1949.

    Mønstret panterygutt på M/S "Raunefjord" 08.04.1949, mønstret av 19.04.1949.

    Mønstret lettmatros på M/S "Troja" 02.09.1949, mønstret av 13.03.1950.

    Avla styrmannseksamen i Arendal juni 1951.

    Avtjente verneplikten i marinen 09.08.1951 til 04.02.1953.

    Mønstret 3.styrmann på M/S "Belray" 12.03.1953, mønstret om ti 2.styrmann 28.5.1954, mønstret av 25.06.1955.

    Avla skipsførereksamen i Arendal juni 1956.

    Mønstret 3.styrmann på M/S "Bosphorus" 08.08.1956, mønstret om til 2.styrmann 25.10.1956, mønstret av 24.04.1959.

    Mønstret 2.styrmann på M/S "Bosphorus" 31.08.1959, mønstret om til 1.styrmann 18.03.1960, mønstret av23.05.1961.

    Mønstret overstyrmann(vikar) på M/S Baden" 07.08.1961, mønstret av 23.08.1961.

    Mønstret overstyrmann på M/S "Bosphrus" 11.09.1961, mønstret av 22.02.1962.

    Mønstret overstyrmann på M/S "Baldrian" 06.03.1962, mønstret av 05.04.1962.

    Mønstret overstyrmann på M/S "Betancuria" 06.04.1962, mønstret av 22.06.1962.

    Mønstret overstyrmann på M/S "Barque" 30.06.1962, mønstret av 25.10.1962.

    Mønstret overstyrmann på M/S "Bengaz" 18.12.1962. sykeavmønstret  i Oslo 06.04.1964.

    Mønstret supercargo på M/S "Fernriver" 09.03.1965, mønstret av 05.05.1965.

    Mønstret overstyrmann (vikar) på  M/S "Bandeirante" 06.05.1965, mønstret av03.08.1965.

    Mønstret overstyrmann på M/S "Briseis" 21.08.1965, mønstret av 21.07.1966.

    Mønstret overstyrmann (vikar) på M/S "Borre" 23.08.1966, mønstret av 08.09.1966.

    Mønstret overstyrmann på M/S "M/S "Breiseis" 07.11.1966, mønstret om til skipsfører 09.05.1967, mønstret av 16.08.1967.

    Mønstret overstyrmann på M/S "Balkis" 16.12.1967,mønstret om til skipsfører 05.07.1968,mønstret av 27.08.1968.

    Mønstret supercargo på M/S "Brissac" 14.09.1968, mønstret av 31.12.1968.

    Mønstret skipsfører på M/S "Bosphorus"  01.01.1969, mønstret av 31.05.1969.

    Var for nybygnings avdeling hos Fred Olsen i Japan og på Stord, som maler inspektør 14.09.1968 til 30.6.1970.

    Mønstret skipsfører på M/S "Carmen" 06.10.1969, mønstret av 27.10.1969.

    Mønstret supercargo på M/S "Briseis" 27.10.1969, mønstret av 30.06.1970.

    Mønstret skipsfører på M/S "Bohemund" 01.07.1970, mønstret av 11.08.1970.

    Mønstret skipsfører på M/S "Star Clipper" 12.08.1970, mønstret av15.05.1971.

    Mønstret overstyrmann på M/S "Buenavista" 09.09.1971, mønstret om til skipsfører 16.12.1971, var fører av denne frem til 21.09.1973. Sluttet da å seile

    Tok loseksamen i tiden 23.09.1973 til 22.01.1974 og ble ansatt som statslos fra denne dato.

    Gikk av med pensjon fra losvesenet 1.mars 1995 etter 21 års tjeneste der.