Erling Torvanger

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Født

19. september 1914

Foreldre

Alf P. Torvanger, Bremanger

Kjønn

Mann

Nasjonalitet

Norge flaggNorge

Fødested

Bremanger

Bosted

Bremanger

Relasjon til fylke

Sogn og Fjordane

Har stillinger

Matros / Skytter

Sjøforklaring 1940 - 1945

  • Ex gratia-arkivet:

    Registernummer under krigen: London 18359, NY 24195.

    Nortrashipflåtens Skyttere 1941 til 1946:

    Skytter nr. 170: Torvanger, Erling. Født 19.91914 i Bremanger.

    Hadde kystskipperskole og folkehøyskole.

    Flyktet fra Norge med 32 andre ombord i M/B STANLEY. Kom til Baltasund 25.september 1941. Skipper på overfarten var hans far Alf P. Torvanger. Ankom London for klarering 6.10.1941

    Antatt i marinen  17.10.1941, og ble utdannet til skytter i Dumbarton, Scotland

    Senere gjorde han tjeneste som skytter på følgende norske handelsskip:
    M/S DAGFRED fra 15.12.1941 og var ombord til skipet ble senket etter avgang fra Calcutta i april 1942. Etter at besetningen var kommet i livbåtene, strøk japanske fly over og skjøt, 4 av besetningen ble såret.
    D/S ARENA fra 1.5.1942 til 8.10.1942.
    M/S TORRENS fra 22.10.1942 til 22.5.1945. Mens han var ombord på dette skip, som var ombygget til troppeskip, var han bl.a. med på invasjonen av Fillippilene  høsten 1944. Under disse operasjonene var TORRENS flere ganger utsatt for angrep fra de såkaldte selvmordsfly. Under ett av disse angrepene fikk skyttere på TORRENS inn en fulltreffer slik at flet sprang i småbiter og falt ned på dekket.
    Torvanger var senere ombord i T/T NARVIK fra 4.8.1945 til 19.1.1946.

    Han ble dimittert på Garnes ved Bergen 26.februar 1946.

    For sin innsats for Norge under den annen verdenskrig ble han ble tildelt Krigsmedaljen, Deltakermedaljen og Haakon den VII`s 70 års medalje.

    Kilder

    RA/S-3545/G/Gg

    Nortrashipflåtens Skyttere 1941 til 1946.