D/S Kos V

Kallesignal
LDKX
Rederi
Nasjonalitet
Norge flaggNorge
Hjemmehavn

Verft

Navn
Byggeår
1929
Byggenummer
865
Leveringsmåned
Juli

Annet

  • Deltok i 2. verdenskrig
  • Sivilt skip, Marineskip

Tonnasje

Bruttotonnasje:
248
Nettotonnasje:
88

Maskin/motor

Maskin-/motortype:
Maskin-/motor ytelse:
Ihk 887
Fart:
12.5

Dimensjoner

Lengde:
125.0'
Bredde:
24.1'
Dypgående:
12.8'
  • Historikk:
    v/Thor Eichstedt.

    1929 - Bygget som hvalbåt ved Smith's Dock Co., Ld, Middlesbrough for hvalfangerselskapet Kosmos A/S v/Anders Jahre, Sandefjord - KOS V
    1939/40 - Kosmos-ekspedisjonen i Sydishavet.
    1940 - Rekvirert av Den norske marine i juli som redningsfartøy med norsk besetning - nytt navn - FY 203 RISØR 
    1. januar 1941 - Kommando heist.
    1941-45 - I patruljetjeneste i Nordsjøen.
    6/1945 - Returnert til eierne . Tilbakestillet som hvalbåt ved Høivolds mek. Verksted A/S, Kristiansand - KOS V
    1957 - Solgt til Rederi A/B Kalmar Nyckel, Kalmar, Sverige for ombygging til lasteskip. Ombygging ble ikke  fullført, og hun ble lagt i opplag.
    1963 - Solgt til opphugging.

    Maskineri:
    Triple dampmaskin 3 cylindere diam.14"-23"-39". Bygget ved Smiths Dock Co. Middlesbrough, UK.
    Kjeler Blair & Co. Ltd. Stockton, Uk.

    Se også:
    http://www.warsailors.com/singleships/kos.html

    http://www.lardex.net/jahre/skip%20(2)/1929kosV.htm


    Marinens detaljer:

    FY-203 RISØR
    Patruljefartøy
    Ex KOS V

    Byggested:
    Smith`s Dock Co. LTD Middlesbrough, England
    Sjøsatt:
    7. 1929

    Eier:
    Hvalfangerselskapet Kosmos A/S (Anders Jahre) Sandefjord

    Depl.:
    248 Br. Reg. tonn
    Dim.:
    115,7`x 24,1`x 12,8`

    Maskin:
    1 trippel Eksp. Dampmaskin 940 IHK = 12kn.
    Bunkers:
    92 tonn olje

    Aksj.radius:
    3500 n.mil - 10 kn.

    Bestykning:
    1- 3`` HA/LA, 0,5`Colt Mg 52, 2x1- 0,303 Hotchkiss, 1x2- Twin Vickers Mk IV.
    Synkeminer:
    18 stk. Type VII 250 lbs, 2- kastere

    Asdic:
    Type 123A

    Besetning:
    29

    Rekvirert: 
    7.1940
    Komm. fra: 
    1.1.1941 - 1945
    Krigsklar:
    16.6.1941

    Avd.:

    Færøygruppen: Thorshavn 30.6.1941 - 14.8.1943
    Shetlandsavdelingen: 17.8.1943 - 1.1.1944
    Marinens Avd. Scapa Flow: 30.10.1944 - 20.2.1945
    1.Minesveiperdiv. Dundee: 20.2.1945 - 5.1945

    Sjefer:   
    Lt. Johan Ewald Haraldsen, 16.10.1940 - 7.3.1941
    Lt. Leif Sømre, 16.10.1941 - 17.2.1942
    Lt. Jacob Stendal, 16.2.1942 - 1.6.1942
    Kapt.Lt. Ragnar Christensen, 1.6.1942 - 20.11.1943
    Kapt.Lt. Hans Hansen, 20.11.1943 - 30.6.1945

    Skjebne:
    1945        Returnert til eier. Omdøpt til KOS V.