D/S Kos VI

Kallesignal
LDKY
Rederi
Nasjonalitet
Norge flaggNorge
Hjemmehavn

Verft

Navn
Byggeår
1929
Byggenummer
866
Leveringsmåned
Juli

Annet

  • Deltok i 2. verdenskrig
  • Sivilt skip

Tonnasje

Bruttotonnasje:
248
Nettotonnasje:
88

Maskin/motor

Maskin-/motortype:
Triple 3 cyl.
Maskin-/motor ytelse:
Ihk 887
Fart:
12.5

Dimensjoner

Lengde:
119.7'
Bredde:
24.1'
Dypgang:
12.8'
  • Historikk:

    1929 - Bygget ved Smiths Dock, Middlesbrough for Hvalfangerselskapet Kosmos A/S - KOS VI
    1939/40 - Kosmos-ekspedisjonen i Sydishavet
    1940 - Rekvirert av Den norske marine i juli, etter ankomst Lunenburg, Nova Scotia, og omgjort til anti-ubåt fartøy med norsk besetning. D/S KOS VI ble omdøpt til FY-358 FARSUND 
    1941 - Kommando heist 1. januar 1941.
    1941 - Under krigsårene frem til 1945, stasjonert på Island.
    1946 - Kommando firt 1. januar 1946. Returnert til eierne i juni og fikk tilbake navnet KOS VI
    1957 - Solgt til Ottesens Skibsbyggeri, Sagvåg, Sundhordaland.
    1961 - Solgt til Ottar Jensen & Bjarne Markussen P/R, Harstad.
    1962 - Ombygget til fiskefartøy. Nytt maskineri innstallert. En Wichmann, 500 BHK- nytt navn -  J. M. SENIOR 
    Ny tonnasje og dimensjoner: 299 brt, 132 nrt. Loa: 139,7' - B: 24,1'.
    1980 - Kondemnert og hugget.

    Maskineri:
    Triple dampmaskin 3 cylindere- diam. 14"-23"-39". Bygget ved Smiths Dock Co. Middlesbrough, UK.
    Kjeler Blair & Co. Ltd. Stockton

    Se også:
    http://www.warsailors.com/singleships/kos.html

    http://www.lardex.net/jahre/skip%20(2)/1929KosVI.htm

    Fra Thor Eickestedt:

    FY-358 FARSUND

    Patruljefartøy
    Ex KOS VI

    Byggested:
    Smith`s Dock Co. LTD Middlesbrough, England

    Sjøsatt:
    7. 1929

    Eier:
    Hvalfangerselskapet Kosmos A/S (Anders Jahre)  Sandefjord

    Depl.:
    248 Br. Reg. tonn

    Dim.:
    115,7`x 24,1`x 12,8`

    Maskin:
    1 trippel Eksp. Dampmaskin 889IHK = 12kn.

    Bunkers:
    90 tonn olje

    Aksj.radius:
    2700 n.mil - 9,5 kn.

    Bestykning:
    1- 3`` HA Mk V, 0,5`Colt Mg 52, 1x2- Twin Vickers Mk IV.

    Synkeminer:
    16 stk. Admirality Type 395 lbs, 2- kastere

    Asdic:
    Type 123A

    Besetning:
    23

    Rekvirert: 
    7.1940

    Komm. fra: 
    1.1.1941 - 1946

    Krigsklar:
    15.6.1941

    Avd.:
    Islandsavdelingen 26.6.1941 - 16.5.1945

    Sjef:   
    F. Alf Tenvik 12.3.1941 - 12.5.1941
    Ltn. Haakon A. Hoel, 25.5.1941 - 31.3.1944
    Kapt.ltn. Magnus Skaar, 30.3.1944 - 10.9.1945
    Ltn. Kåre Gjertsen, 12.9.1945 - 6.7.1946

     

    Skjebne:
    1945 Returnert til eier.  Omdøpt til KOS VI.