v/H.Larsson-Fedde.
10/1936: A/S Laboremus v/ T. Dannevig & Co, Oslo - LEIV EIRIKSSON
6/1942: Torpedert 27. juni 1942 av tysk ubåt. (Kilde: Nortraships flåte. 2. Hegland).
Maskineri:
Dieselmotor, 2-takt/dobbeltv., 6-sylinder, syl. diam.: 600 x 1100mm. MAN maskineri bygget ved Bremer Vulcan, Vegesack, Tyskland.
Beskrivelsen av senkingen i bokverket Notraships flåte:
LEIV EIRIKSSON, kaptein Alf A. Amundsen, hadde lastet 14000 tonn olje i Port of Spain og stoppet øst av Barbados i sikte av land den 27. juni kl. 03.17 for et par timers maskinreparasjon.
KI. 04.55 traff U- 126, ( Korvettenkapitän Ernst Bauer ), med en torpedo i fremre lasterom. Skipet fikk et stort hull i baugen, sank straks ned til sjøen skyllet inn på fordekket, og litt olje begynte å lekke ut. Kapteinen og åtte mann ble igjen om bord. De sendte radiosignal, skjøt opp raketter, brukte fløyten og skjøt med maskingeværet, alt for å tiltrekke seg oppmerksomhet fra land. Kanonmannskapet sto beredt. KI. 05.40 så man et periskop tvers om babord. Kanonen ble svinget rundt, men periskopet var for nær til at den bar, og i det samme traff en torpedo litt foren om broen. En svær flammende oljesøyle skjøt til værs og falt over broen, to mann omkom i oljebrannen, de øvrige syv stupte til sjøs og ble fisket opp av en livbåt som lå klar for dette tilfelle. LEIV EIRIKSSON gikk til bunns. U-båten kom opp og stilte spørsmål og forsvant igjen. Ti minutter senere nådde en hurtiggående britisk motorbåt ut til livbåtene og bragte folkene inn til Barbados. På hospitalet der døde kapteinen og en mann til samme dag av brannsår.
De som omkom med LEIV EIRIKSSON:
Jørgen Martin Ingebrigtsen - Maskinist
Edvin Halvorsen - Sjømann
Monrad Joacim Smith - Radiotelegrafist
Halfdan Hansen - Stuert
Arne Hansen - 2. Styrmann
Alf Arnholdt Amundsen - Skipsfører
Se også:
http://www.warsailors.com/singleships/leiveiriksson.html
Breddegrad: 13.3
Lengdegrad: -59.9