Jager Sleipner (3)

Kallesignal
Pennant nr. H 48, L 01, F 300
Klasse
Torpedojager Sleipner-klasse / Fregatt Sleipner-klasse
Rederi
Nasjonalitet
Norge flaggNorge

Verft

Navn
Byggeår
1936
Byggenummer
120
Leveringsmåned
mai

Annet

  • Deltok i 2. verdenskrig
  • Marineskip

Tonnasje

Bruttotonnasje:
735

Maskin/motor

Maskin-/motortype:
Maskin-/motor ytelse:
AHK 12500
Fart:
32

Dimensjoner

Lengde:
74,30m
Bredde:
7,75m
Dypgående:
4,15m
  • HISTORIKK:
    v/H. Larsson-Fedde.

    5/1936: Kongelige Norske Marine - H.NOR.MS. Jager SLEIPNER
    4/1940: Ankom England 27. april 1940. Tildelt eskortetjeneste på UK., Østkyst.
    5/1945: Returnerte til Norge etter krigen.
    1948: Ombygd til fregatt.
    1959: Utrangert og solgt til opphugging.

    Utfyllende opplysninger:
    v/ Thor Eickstedt.

    KNM SLEIPNER
    Torpedojager Sleipner-klasse.

    Byggeverft: Marinens Hovedverft, Horten. Bygg nr. 120.
    Sjøsatt: 07.05.1936.
    Depl.: 735 tonn stålskrog.
    Dim.: Lengde 74,30 m (oa) bredde 7,7 m, dypgang 4,15 m.
    Maskin: 2- De Laval gearede turbiner, 12.500 AHK.
    Fart: 32 kn.
    Bunkers: 100 tonn olje.
    Aksj radius: 3.500 n.mil ved 15 kn.
    Bevepning 1939:
    3- 102 mm L/40 kanoner.
    1- 40 mm Bofors L/40 kanon.
    2- 0,5`` mitraljøser.
    2- 53,3 cm torpedorør.
    Bevepning 1953:
    3- 76 mm kanoner.
    2- 40 mm kanoner.
    2- 20 mm kanoner.
    Besetning:75.
    Kommisjonert fra: 1936 - 10.03.1944.
    Avd: 2. Sjøforsvarsdistrikt, 2.Jagerdivisjonen 09.1939 - 26.04.1940. Stasjonert i Rosyth underlagt C in Rosyth 26.06.1940 - 10.03.1944.
    Sjef:
    Kapt. E. Ullring pr. 08.04.1940.
    Kapt. Tore Horve 28.06.1940 - 12.1941.
    Kapt. Rolf Hag 12.1941 - 22.07.1942.
    Ltn. Kleppe 22.07.1942 - 10.03.1944.

    Skipets historie:
    1940: Deltok i kampene i Romsdalen 9. april.
    1940: Skjøt ned et tysk fly som styrtet ved Nordvik i Romsdalen 22. april.
    27.04.1940: Ankom Shetland, StorbritanniaReparert, delvis ombestykket og modernisert.  Tildelt pennant nr. H 48.
    26.06.1940: Eskortetjeneste som luftvernskip på Storbritannias østkyst.
    27.02.1944: I opplag ved Buntisland i Forthfjorden pga. mannskapsmangel.
    10.03.1944: Kommando strøket.
    05.1945: Seilt til Norge.
    19.09.1946: Pennant nr. L 01.
    1948: Ombygd til fregatt og omdøpt KNM Sleipner.
    1950: Pennant nr. F 300 (NATO)
    1959: Utrangert og solgt til opphugging ved brødrende Anda, Stavanger.

    Merknad: 
    Dette var det tredje marinefartøy med navnet Sleipner.  Derfor Sleipner (3) C i Rosyth er Commander in Rosyth.