D/S Cate B

Andre navn
ex Unden
Kallesignal
LJLS
Rederi
Nasjonalitet
Norge flaggNorge
Hjemmehavn
Mønstringsdistrikt

Verft

Navn
Byggeår
1920
Byggenummer
268
Leveringsmåned
august

Annet

  • Deltok i 2. verdenskrig
  • Ble senket: Annen årsak
  • Sivilt skip

Tonnasje

Bruttotonnasje:
4.285
Nettotonnasje:
2.573
Dødvekt:
8.007

Maskin/motor

Maskin-/motortype:
Triple 3 cyl.
Maskin-/motor ytelse:
NHK 372
Fart:
9 knop

Dimensjoner

Lengde:
365.9'
Bredde:
51.6'
Dypgang:
25.2'
  • HISTORIKK:
    v/H.Larsson-Fedde

    10/1917: Bestilt av Torp & Wiese, Bergen
    11/1919: Solgt ordren til Rederi A/B Transatlantic,Gøteborg.
    08/1920: Levert som UNDEN til Rederi A/B Transatlantic( G. Carlsson) Gøteborg, Sverige
    06/1938: Solgt til Th. Brøvig, Farsund, nytt navn  CATE B
    04/1940: Senket den 10/4 på Narviks havn . Lå i skuddlinjen og ble truffet av både engelske
                    og tyske jagere under innvasjonen av Norge.
    09/1954: Hevet og slept til Stavanger.
    07/1955: Ankom Stavanger 7/7 for opphugging ved Stavanger Skipophugnings Co.

    KAPTEIN:  B.Larsson-Fedde: 1938 - 1940

    MANNSKAPSLISTEN FOR D/S "CATE B" i APRIL 1940

    Kaptein :Birger Larsson-Fedde, Farsund
    1.styrmann:Tolli Tollisen, Stavanger ( Omkommet krigsforlis 1942)
    2.styrmann: Arne Langeland, Lillesand
    Radiotelegrafist/3.styrmann: Karl Reisvaag, Spind
    Tømmermann: Hans Hjort Pedersen, Hidra
    Matros: Isak Abrahamsen, Spind
    Matros: Sigvald Sande, Spind
    Matros: Andreas Andreassen, Spind
    Matros: Anders Sti, Harkmark
    Lettmatros: Birger Skjeldsøy, Feda
    Lettmatros: Arne Samuelsen, Spangereid
    Lettmatros: Adolf Kristiansen, Lista
    Jungmann: Olav Kvinlaug, Fjotland
    Dekksgutt: Alf Lundevold, Sør Audnedal
    1.Maskinist: Harald Scheel, Laksevåg
    2.Maskinist: Bjarne Hjelle, Tr.heim
    3.Maskinist: Clarense Johnsen,Lista
    Donkeymann: Thorvald Klungeland, Herad ( Drept på D/S" Deneb")
    Fyrbøter: Trygve Jonassen, Farsund
    Fyrbøter: Erling Log, Herad
    Fyrbøter: Leif Kristiansen , Meland, Herad
    Smører: Hermann Abrahamsen, Lyngdal
    Maskingutt: Reinert Magnus Willumsen (Seland), Herad ( Drept på D/S "Deneb")
    Maskingutt: Trygve Meberg, Lista
    Stuert: Rolf Harbakk, Farsund
    Kokk: Arnold Stillufsen ,Velle, Lista
    Byssegutt:Dagfinn Johannessen, Lunde

    Se også
    http://www.warsailors.com/homefleet/shipsc.html#Ca