Patruljefartøy HNoMS Risør FY-203

Andre navn
KOS V
Klasse
Hvalfanger
Rederi
Nasjonalitet
Norge flaggNorge
Hjemmehavn

Annet

  • Deltok i 2. verdenskrig
  • Marineskip

Tonnasje

Bruttotonnasje:
248

Maskin/motor

Maskin-/motortype:
Maskin-/motor ytelse:
940 IHK
Fart:
12

Dimensjoner

Lengde:
115,7 `
Bredde:
24.1 `
Dypgående:
12,8
  • Historikk:
    v/Thor Eichstedt.

    1929 - Bygget som hvalbåt ved Smith's Dock Co., Ld, Middlesbrough for hvalfangerselskapet Kosmos A/S         v/Anders Jahre, Sandefjord - KOS V.
    1939/40 - Kosmos-ekspedisjonen i Sydishavet.
    1940 - Rekvirert av Den norske marine i juli som redningsfartøy med norsk besetning. D/S KOS V - nytt navn -RISØR (FY-203).
    1. januar 1941 - Kommando heist. 
    1941-45 - I patruljetjeneste i Nordsjøen.
    6/1945 - Returnert til eierne og fikk tilbake navnet "KOS V". Tilbakestillet som hvalbåt ved Høivolds mek. Verksted A/S, Kristiansand.
    1957 - Solgt til Rederi A/B Kalmar Nyckel, Kalmar, Sverige for ombygging til lasteskip. Ombygging ble ikke         fullført, og hun ble lagt i opplag. 
    1963 - Solgt til opphugging.

    Utfyllende opplysninger v/ Thor Eickstedt:

    FY-203 RISØR
    Patruljefartøy (ombygd hvalbåt)
    Tidligere navn: KOS V.
    Eier: Hvalfangerselskapet Kosmos A/S (Anders Jahre) Sandefjord.
    Byggested: Smiths Dock Co, Middelsbrough, England.
    Sjøsatt: 07.1029.
    Depl.: 248 Br. reg tonn.
    Dim.: Lengde 115,7`, bredde 24,1`dypgang 12,8`.
    Maskin: 1 Trippel eksp. dampmaskin. 940 IHK = 12 kn.
    Bunkers: 92 tonn olje.
    Aksj. radius: 3.500 nm ved 10 kn.
    Bestykning:
    1- 3`` HA/LA.
    2x1- 0,5 `` Colt MG.
    2x1- 0,303 Hotchkiss.
    1x2- 0.5 Twin Vickers MK IV.
    Synkeminer: 18 stk. Type VII 250 lbs, 2- kastere.
    Asdic: Type 123A.
    Rekvirert: 07.9140.
    Kommisjonert: 01.01.1941 - 1945.
    Krigsklar: 16.06.1941.
    Avdeling:
    Færøygruppen, Thorshavn 30.06.1941 - 14.08.1943.
    Shetlandsavdelingen, 17.08.1943 . 01.01.1944.
    Marinens Avd. Scapa Flow 30.10.1944 - 20.02.1945.
    1. Minesveiperdivisjon, Dundee 20.01.1945 . 05.1945.
    Sjef:
    Ltn. Johan Ewald Haraldsen 16.10.1940 - 07.03.1941.
    Ltn. Leif Sømre 06.10.1942 - 17.02.1942.
    Ltn. Jacob Stendal 17.02.1942 . 01.06.1942
    Kapt.ltn. Ragnar Christensen 01.06.1942 - 20.11.1943.
    Kapt.ltn. Hans Hansen 20.11.1943 - 30.06.1945.

    Historie: 
    1945: Returnert til eier.
    1957: Solgt til Rederi Kalmar Nyckel AB, Kalmar, Sverige.
    1963: Hugget opp.

    Kilder

    Marinens fartøyer 1939 - 1945 og deres skjebne.