Guttorm Peder Valsgård

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Født

16. juni 1907

Foreldre

Ole Olsen og h. Nilsine

Annotasjonsrulle

Hovedrulle Nr.A 4588

Kjønn

Mann

Nasjonalitet

Norge flaggNorge

Fødested

Dypvåg

Bosted

Sandøya, rode 2 i Dypvåg

Relasjon til fylke

Aust-Agder

Tilknyttet mønstringsdistrikt

Har stillinger

SSH inspeksjon og væpningsoffiser.

Kjente utdannelser

Styrmannskole (r)Skipsførerskole
  • Ex gratia-arkivet:

    Registernummer under krigen: London 19067, NY 32010 og NY 90918.

    Gift med (jf. London-kort): Evina Valsgård.

    Guttorm Peder Olsen fikk i 1937 departementets tillatelse til å ta Valsgård som etternavn.

    Fra boka NORGES SKIPSFØRERE - 1935 - 1953 tatt nedenstående Biografi.

    Født 16. juni 1907 på Vestre Sandøya. Bosted Mysen. Til sjøs 1924 med d.s. JOSE (1650) av Oslo, tilh. Halfdan Ditlev-Simonsen & Co. Styrmannseksamen 1930 og skipsførereksamen 1935 i Arendal.
    Styrmann med d.s. ASGERD, reder J. Marcussen, Askerøya, og m.t. REGINA, reder H. E. Hansen-Tangen, Kristiansand. Ble i 1949 fører av m.t. REGINA (14925) av Kristiansand, tilhørende H. E. Hansen-Tangen. Fører nå m.t. SAGONA (11875) av Kristiansand, tilhørende s. n. reder. Fra 1. febr. 1953 tilsatt som utskrevet kapteinløytnant i Marinen.

    Krigsmedaljen og Deltagermedaljen. - Gift. 3 barn.

    "Som 1. styrmann på REGINA ankom jeg til Oran ved Frankrikes fall. Var øyenvitne til slaget på Orans Red den 3. juli 1940. Ble internert av Vichy-regjeringen i Nord-Afrika. Ble løslatt ved de alliertes landgang i Alger den 9. nov. 1942. Fangenskapslønn til og med 30.11.1942. Gikk opp til England med m.s. BOSPHORUS som 2. styrmann i begynnelsen av desember 1942. Var i London til den 14. april 1943. Gikk da inn i forskjellige kurs i Marinen til den 10. oktober 1943. Vebningsoffiser ombord i m.s. TAI SHAN fra den 10. oktober 1943 til den 21. juni 1945. Dimittert fra Marinen den 16. april 1946.
    Som vebningsoffiser på TAI SHAN, var vi i begynnelsen av januar 1944 på reise i konvoi inn gjennom Middelhavet. Natten den 4.-5.januar ble vi angrepet av tyske fly fra Kreta. Et fly ble nedskutt av konvoien, men ingen skip ble skadet.

    Min grad i Marinen var utskrevet fenrik og løytnant og fra 1. februar 1953 kapteinløytnant."

    Inspeksjons- og Vepningsoffiser i havnebyene og på norske handelsskip under den annen verdenskrig 1940-1945.

    L. nr. 110.

    Utdannet til inspeksjons- og vepningsoffiser ved Sjøforsvarets Skytteravdeling for Handelsflåten i tiden april / mai 1943.

    Etter endt utdannelse gjorde han tjeneste på:

    MT SPINNANGER
    MS TAI SHAN

    Kom til SSH Eidsvåg ved Bergen den 1. juli 1945.

     Se også:
    http://www.warsailors.com/singleships/regina.html 

    http://www.warsailors.com/singleships/taishan.html 

    Kilder

    RA/S-3545/G/Gg

    Nortrashipsflåtens skyttere 1941-1946.

    Norges Skibsførere 1935-1953.