Øivind Sand

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Født

30. juni 1920

Død

26. desember 2009

Foreldre

Mor Laura Marie Sand, Sand i Jessheim

Kjønn

Mann

Nasjonalitet

Norge flaggNorge

Fødested

Stabekk

Bosted

Sand i Jessheim / Kristiansand

Relasjon til fylke

AkershusVest-Agder

Flåtetilhørighet

Har stillinger

1. Maskinist (Maskinsjef)U.M.M. (Utskrevet maskinmann)

Kjente utdannelser

MaskinistskoleMaskinsjefskole

Annet

  • Deltok i 2. verdenskrig
  • London nr. 88427



    15.12.1936 til 25.8.1937 - Læregutt ved Centrum Forniklingsverksted.
    Smører fra 2.9.1937 til 12.12.1938 - M/S TRICOLOR av Tønsberg. Rederiet Wilhelm Wilhelmsen. ommønstret
    Motormann fra 13.12.1938 til 1939 - M/S TRICOLOR av Tønsberg. Rederiet Wilhelm Wilhelmsen.
    Aspirant 12.6.1939 til 27.1.1940 - Sideros Mek. Verksted A/S.
    1.2.1940 til 15.3.1940 - Den norske Marine verneplikt/rekruttskole på rekruttskipene TORDESKJOLD, HÅRFAGRE, seilskipene SØRLANDET og CHRISTIAN RADICH.
    15.3.1940 til 29.3.1940 - Verneplikt ombord på depotskipene.
    29.3.1940 til 9.4.1940 - Verneplikt KNM OLAV TRYGGVASON.
    8.1.1941 til 9.1.1942 - Sideros Mek. Verksted A/S
    12.1.1942 til 4.1.1943 - Maskinist-aspirant ved A/S Akers Mek Verksted, Oslo.
    6.5.1943 til 28.8.1943 - Maskinist-aspirant ved A/S Akers Mek Verksted, Oslo.
    1.2.1944 - 2.kl. dampmaskinisteksamen ved Oslo Maskinstskole.
    5.7.1944 - 1.kl. dampmaskinsteksamen ved Oslo Maskinistskole.
    8.5.1943 - 3.kl. motormaskinisteksamen ved Oslo Maskinistskole.
    1.2.1944 - 2.kl. motormaskinisteksamen ved Oslo Maskinistskole.
    5.7.1944 - 1.kl. motormaskinisteksamen ved Oslo Maskinistskole.
    11.10.1944 til 16.1.1945 - Aspirant Sideros Mek. Verksted A/S- flyktet til Sverige
    19.3.1945 til 29.4.1945 - U.M.M. S.O.K. Det norske sjøforsvaret i Sverige.
    (23.4.1945 til 29.4.1945 - Overført til Storitannia fra De norske polititroppene i Sverige.)
    3.5.1945 til 18.5.1945 - U.M.M. 54. MTB Skavdron, UK.
    19.5.1945 til 7.3.1946 - 2. maskinist NYMS 377. 
    8.3.1946 - Dimittert fra Marine Kommando Østlandet.
    11.3.1946 til 30.4.1947 - 2.maskinist M/T PAN EUROPE av Oslo. Rederiet Leif Høegh.
    12.6.1947 til 30.11.1947 - 2.maskinist M/T HØEGH SCOUT av Oslo. Rederiet Leif Høegh.
    1948 - Maskinsjelsertifikat utstedet i Oslo.
    13.2.1948 til 9.5.1949 - 2.maskinist M/S POLYCROWN av Kristiansand. Rederiet Einar Rasmussen.
    9.8.1949 til 9.12.1950 - 2.maskinist M/S HØEGH SILVERSTAR av Oslo. Rederiet Leif Høegh.
    5.6.1951 til 13.4.1942 - 2. maskinist hvalfanger D/S KOS X av Sandefjord. Rederiet Anders Jahre.
    6.10.1951 til 15.4.1952 - 3.maskinist hvalfanger D/S GOS IV av Tønsberg. Rederiet Svend Foyn Bruun.
    19.6.1952 til 26.5.1954 - Maskinsjef M/S HØEGH TRADER av Oslo. Rederiet Leif Høegh.
    26.5.1954 til 22.6.1954 - Maskinsjef M/T HØEGH RAMBLER av Oslo. Rederiet Leif Høegh.
    1.9.1954 til 22.3.1955 - Byggetilsyn og maskinsjef M/T HØEGH SKEAN av Oslo. Rederiet Leif Høegh.
    25.2.1954 til 30.3.1956 - Skipsinspektør/maskinsjef  M/T POLYROVER av Kristiansand. Rederiet Einar Rasmussen.
    27.6.1957 til 25.7.1957 - Skipsinspektør/maskinsjef  M/T POLYCLIPPER av Kristiansand. Rederiet Einar Rasmussen.
    6.11.1958 til 4.12.1958 - Skipsinspektør/maskinsjef  D/S POLYRIVER av Kristiansand. Rederiet Einar Rasmussen.
    6.2.1984 til 11.2.1984 - Vikar Skipsinspektør/maskinsjef M/T POLYNESIA av Kristiansand. Rederiet Einar Rasmussen.



    Maskinsjef i handelsflåten fra 1952 - maskinispektør i rederiet Einar Rasmussen i Kristiansand fra 1955.
    Han pensjonerte seg fra jobb som skipsinspektør hos Einar Rasmussens rederi den 30/6-1990, og døde 26/12-2009.



    1939 - 1940 i Den norske marine.
    Flyktinig fra Norge via Sverige. London 1944 til 1946.
    Til den norske marine, UK. den 1944.


    Kilder

    RA/S-2081/F/Fe/Fea/L0098