Arthur Nicolay Bøgård

The information on registered seafarers is not in all cases complete. As new sources are studied, information on engagements and medals etc. will be added to some of the already registered seafarers.

Date of birth

April 17, 1903

Parents

Skipsfører Jens Adolf Jensen og h. Helene

Records

Hovedrulle Nr. 4713.

Gender

Male

Nationality

Norway flaggNorway

Birthplace

Dypvåg

Place of living

Staubø, Flosta, senere Oslo, senere Hamburg.

County

Aust-Agder

Other

  • Participant in WW2
  • Bøgård, Arthur Nicolay Jensen, født 17.04.1903 i Dypvåg, Bosted Staubø, Flosta. Flyttet 1947 til
    Oslo. Skiftet navn fra Jensen til Bøgård i 1935, navneforandring tillatt av Justisdepartementet datert
    07.03.1935.

    Styrmanns sertifikat for dampskip 07.09.1928. Overført til Oslo Mønstringskrets 01.03.1948,
    rulle nr. A-3672. Fått skipsfører sertifikat i Oslo 01.03.1948.

    07.01.1924: Mønstret i Trondheim til Dampskip KAPANA , mønstret av i Sandefjord 07.05.1927.
    28.05.1927: Mønstret i Arendal til Dampskip KVERNAAS som matros, mønstret av Kopervik 05.08.1927.

    01.03.1929: Mønstret i Oslo til Motorskip SYDHAV som matros, mønstret av 04.10.1929 i Sambo.

    05.10.1929: Mønstret i Singapore som 3.styrmann til Damptanker SALSAAS, mønstret om til
    2.styrmann i San Pedro 13.04.1931. Vikarierte som 1.styrmann fra 16.02.1933 til 04.04.33.
    Mønstret av i Wilhelmstad 16.07.1935 som 2.styrmann.

    Seilte i utenriksfart under 2.verdenskrig som 1.styrmann på Dampskip DANIO og fra juni 1941
    som skipsfører på Dampskip SJOFNA, Dampskip OPHIR, Dampskip TRES og Dampskip SIGRID. Fra 1.april 1943
    ble Bøgård tilknyttet Den Norske Marinen som utskreven løytnant. 

    Bøgård ble dimittert i Marinen 20.12.1947. Han fortsatte likevel å tjenestegjøre i Marinen,
    nå med grad av kapteinløytnant, inntil han bega sjøen i 1950.

    Sjøforsvarets londonarkiv:

    Antatt i Marinen: 01.04.1943. Nummer: Ikke kjent.

    Dimittert fra Marinen: 20.12.1947.

    Sivil stilling: Skipsfører.

    Sivil utdannelse: Styrmann & Skipperskole. 

    Beskikket: U/Fenrik 01.07.1943. U/Ltn 1.9.44.

    Avgitt til Handelsflåten i tiden: 02.07-01.12.1943.

    Sources

    Tvedestrand Mønstrings Protokoller.

    Boka NORGES SKIPSFØRERE 1935 - 1953.

    Sjøforsvarets londonarkiv ved Marinemuseet i Horten: P.5. kort 253-254.